Kategoria | CISS

Charakterystyka Systemu Stałego Zasilania Atramentem – CISS

Opublikowany 12 maja 2013 przez Ivan Kovalov

W poprzednich artykułach (Najczęściej zadawane pytania o CISS, Co to jest System Stałego Zasilania Atramentem – CISS) już omawialiśmy, z czego składa się CISS. W tym artykule postaramy się całościowo opisać tę kwestię, tym bardziej, że podana informacja przyda tak podczas wybodu oraz zakupu CISS, jak i podczas eksploatacji tego urządzenia.

Charakterystyka CISSKrótko przypomnijmy sobie zasady działania CISS – atrament w miarę zużycia jest    podawany z pojemników-donorów do kartridży za pośrednictwem pasma przewodów. Ilość  takich pojemników równa się ilości kolorów w drukarce, a dostarczanie atramentu odbywa  się w ciągły sposób, chroniąc drukarkę oraz system CISS przed zapowietrzeniem.


System CISS
składa się z następujących poszczególnych części:

  • Pojemniki-donory – są ustawiane nazewnątrz drukarki;
  • Wielokanałowe pasmo elastycznych przewodów, dostarczających tusz z zewnętrznych pojemników do kartridży;
  • Kartridże CISS – montowane w miejsce oryginalnych kartridży;
  • Resetujący chip elektroniczny (w zależności od drukarki);

Trochę o pojemnikach-donorach

  ink-tank 2Warto podkreślić, że w pierwszych systemach CISS pojemnikami na atrament służyły zwykłe buteleczki o pojemności 200 ml, zawierające filtr powietrza i rurkę sięgającą dna. Lecz taka konstrukcja nie była w stanie zapewnić ciągły przypływ atramentu, więc buteleczki zostały zastąpione pojemnikami działającymi na zasadzie naczynia Mariotte’a (znane również jako flaszka Mariotte’a). Naczynie Mariotte’a zapewniło ciągłość i stałą prędkość wypływu atramentu z pojemników niezależnie od ich poziomu. Ponadto, naczynie Mariotte’a zapewniło równomierny przepływ atramentu pod stałym ciśnieniem, niezależnie od pojemności naczynia oraz ilości pozostałego w pojemnikach-donorach atramentu.

Dlatego obecnie na rynku są dostępne systemy stałego zasilania ze zbiornikami o różniej pojemności (od 200 do 500 ml), co pozwala na jeszcze większe oszczędności na materiałach eksploatacyjnych.

Rola elastycznych przewodów

загруженноеZnaczenie tej części CISS jest bardzo ważne. Ponadto, że pasmo elastycznych przewodów odpowiada za dostarczanie atramentu z zewnętrznych pojemników-donorów do kartridży oraz łączy te części w jedno urządzenie, powinno również nie przeszkadzać prawidłowej pracy drukarki. Szczególnie jest to ważne dla drukarek z ruchliwą kasetnicą, w których kartridże poruszają się podczas druku. Dlatego przewód powienien spełniać wymagania dotyczące wytrzymałości, trwałości oraz elastyczności. Zazwyczaj pasmo przewodów jest wykonane z silikonu i może zawierać od 4 do 8 rureczek. Czasami, w wyniku samodzielnego napełniania CISS w przewodzie mogą się pojawić pęcherzyki powietrza, które ze względu na mały rozmiar nie będą miały wpływu ja jakość druku oraz są łatwe do usinięcia. Wystarczy skorzystać ze strzykawki dołączonej do kompletu CISS i powyciągać powietrze przez specjalne otwory na kartridżach, bądź dokonać czyszczenia głowicy drukującej.

Kartidże CISS

ModeleNastępnym ważnym elementem CISS znajdującym się pomiędzy przewodem i głowicą drukującą są kartridże. Wkłady CISS są identyczne oryginalnym wkładom (od producentów drukarek), są natomiast większe pojemnościowo – od 11 do 30 ml. Niegdyś w jakości wkładów również były używane kapsułki podtrzymujące stałe ciśnienie (takie systemy CISS były nazywane „kapsułkowymi”). Lecz one zostały całościowo wyparte z rynku przez systemy kartidżowe, czyli obecnie znane i dostępne nam modele stałego zasilania atramentem. Na dzień dzisiejszy istnieje wiele modeli i modyfikacji kartridżowych systemów CISS, prostych i łatwych w instalacji.

Chipy CISS

Chip cissKartridże CISS, jak i oryginalne wkłady do drukarek, są wyposażone w chip elektroniczny, który informuje system operacyjny drukarki o ilości pozostałego atramentu. Główna różnica natomiast między nimi polega na tym, że chip do CISS jest resetujący i pozwala na wyzerowanie informacji o poziomie tuszu w kartridżu. Większość chipów do CISS (głównie do drukarek Epson) są spójne oraz wyposażone w przycisk do resetu/zerowania, co pozwala na resetowanie informacji o poziomie tuszu nie wyjmując kartridży z kasetnicy. W taki sposób CISS zapewnia ciągłą pracę drukarki.

Jak widzimy, jest to dosyć precyzyjny oraz bardzo pomocny opis poszczególnych części CISS, który pozwoli naszym czytelnikow dokładniej zrozumieć w jaki sposób działa to urządzenie, stworzone z myślą o oszczędnym drukowaniu.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here