Kategoria | CISS

System Stałego Zasilania Atramentem (CISS): wady i zalety

Opublikowany 11 maja 2013 przez Atramentówka

Na stronach naszego bloga już niejednokrotnie poruszaliśmy temat Systemów Stałego Zasilania Atramentem CISS. Przyjrzeliśmy się historii powstania tego urządzenia oraz zasadom działania CISS. W tym artykule postaramy się przyjrzeć wadom oraz zaletom tych systemów, co mamy nadzieje, pomoże Państwu podjąć świadomą decyzję podczas wyboru materiałów eksploatacyjnych do swojej drukarki atramentowej.

wady i zaletyJak już pisaliśmy wcześniej, pierwsze modele CISS pojawiły się na początku lat 90-tych w wyniku poszukiwań oszczędności na szerokoformatowym druku atramentowych. Dość szybko systemy CISS stały się bardzo popularne wśród użytkowników ploterów, a w 2003 roku konstrukcja systemu została zaadaptowana do zwykłych drukarek atramentowych formatu A3/A4. Konstrukcja CISS jest dość prosta i wykorzystuje podstawowe prawa fizyki (więcej na ten temat w naszym artykule „Najczęściej zadawane pytania o CISS”), jednak jak każdy produkt, Systemy Stałego Zasilania Atramentem mają swoje wady i zalety. Zacznijmy od zalet.

Zalety Systemów CISS:

  • Oszczędność

Głowna zaleta CISS ma naturę ekonomiczną. Udowodnionym faktem jest to, ze stosowanie Systemów Stałego Zasilania Atramentem obniża koszty druku ponad dziesięciokrotnie. Rzeczywisty koszt będzie oczywiście zależał od wybranej firmy oraz marki producenta tuszy. Tym nie mniej, nawet najbardziej wymagający użytkownik lub zawodowy fotograf czy grafik, zadowolą swoje najbardziej wygórowane potrzeby związane z jakością druku oraz oszczędzać na CISS.

  • Zwiększenie wydajności

Stosowanie systemu służy zwiększeniu wydajności drukarki oraz sprzyja stabilności druku. Osiąga się to za pośrednictwem eliminacji potrzeby wymiany lub napełnienia kartridży. Ogranicza to także powstanie wad w jakości druku, które pojawiają się w momencie, kiedy w zwykłych kartridżach wyczerpuje się prawie cały tusz.

  • Wygoda uzupełnienia

W celu uzupełnienia tuszu w systemie nie trzeba przerywać procesu drukowania. W momencie, kiedy widzimy, że któryś z kolorów w systemie się kończy, można wlać tusz do pojemnika podczas pracy drukarki, nie zatrzymując procesu.

  • Zwiększona żywotność głowicy drukującej

W drukarkach, w których kartridże montuje się bezpośrednio na głowicę drukującą, stosowanie CISS wydłuża żywotność głowicy drukującej. Tę przewagę osiąga się za pośrednictwem eliminacji konieczności „majstrowania” przy głowicy podczas regularnej wymiany kartridży, co często staje się powodem zapowietrzenia się głowicy oraz przedostania do środka kurzu.

  • Uniwersalność drukarki

Stosowanie CISS pozwala nam wykorzystywać specjalistyczne tusze do konkretnych celów. Na przykład, z CISS możemy stosować atrament sympatyczny (tak zwany niewidzialny atrament, który po wydrukowaniu pozostaje niewidoczny, do momentu aż wydruk nie będzie poddany obróbce, która go ujawni, np. promienie UV lub ciepło). Tak samo można stosować tusze sublimacyjne, które są wykorzystywane do przeniesienia nadruku na różnego rodzaju tkaniny lub ceramikę.

 

Wady systemów CISS

  • Tusze

Jakakolwiek szkoda, którą możemy przynieść drukarce przy stosowaniu CISS, ma swoje źródło w jakości tuszy, które wlewamy do systemu. System Stałego Zasilania Atramentem nie ingeruje w konstrukcje drukarki i dlatego sam system, jako taki, nie może zaszkodzi drukarce. Natomiast tusze o złej jakości mogą spowodować zatkanie się dysz drukujących i zepsucie się drukarki.

  • Zwiększone tempo druku

Drukarka atramentowa z zamontowanym CISS staje się w zasadzie mini-drukarnią, pozwalającą na drukowanie w dużych ilościach niskim kosztem. Nie wolno jednak zapominać, że nasza drukarka została skonstruowana jako zwykłe urządzenie domowe i nie przewiduje się  drukowania na niej dużych ilości materiałów za jednym razem. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest jednorazowe zapuszczanie drukowania nie więcej niż 50 stron tekstu lub do 20 kartek ze zdjęciami. Po kilkusekundowej przerwie można puszczać następną partie.

  • Szczelność

Szczególną uwagę należy zwracać na to, żeby kartridże systemu szczelnie przylegały do wnęki na kartridże w drukarce. W przeciwnym razie możemy zapowietrzyć układ drukujący. Tak samo układ drukujący może zapowietrzyć się przez kartridże CISS w wypadku, kiedy mamy do czynienia z dużą wilgotnością w pomieszczeniu.

  • Niewygodność w przemieszczaniu

Drukarka z zamontowanym Systemem Stałego Zasilania Atramentem jest mniej wygodna w przesunięciu lub przeniesieniu. Przy przemieszczeniu drukarki należy zawsze uważać na pojemniki z tuszami stojące obok.

  • Zmniejszona mobilność

CISS działa na zasadzie naczyń połączonych, dlatego jesteśmy dość ograniczeni w wyborze miejsca gdzie możemy umieścić zewnętrzne pojemniki z tuszem. Muszą one znajdować się mniej-więcej na tym samym poziomie, co włożone do drukarki kartridże systemu (najlepiej na biurku obok drukarki). Umieszczenie pojemników z tuszem wyżej poziomu zamontowanych kartridży (na przykład na drukarce) może spowodować zwiększenie poziomu tuszu w kartridżach oraz ich przepełnienie.

Podsumowując możemy stwierdzić, że systemy CISS pomagają oszczędzić ponad dziesięciokrotnie na kosztach drukowania. Stosowanie tych systemów pozytywnie wpływa na żywotność układu drukującego drukarki oraz zwiększa jej wydajność. Musimy jednak zwracać szczególną uwagę na tusz, który stosujemy w naszym urządzeniu. Niewłaściwie dobrane tusze mogą zaszkodzić głowicy drukującej. Na dodatek, cena którą płacimy za oszczędności na CISS jest zmniejszenie mobilności drukarki. Pojemnik z tuszami umieszczony na zewnątrz czyni przeniesienie lub przesunięcie drukarki bardziej skomplikowanym.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here