Kategoria | CISS

Tagi |

Co to jest System Stałego Zasilania Atramentem – CISS

Opublikowany 16 kwietnia 2013 przez Ivan Kovalov


System stałego zasilania atramentem (z ang. CISS – Continuous Ink Supply System) jest dziełem sztuki w dziedzinie technologii druku atramentowego. Urządzenie zastępuje oryginalne kartridże i służy do podawania atramentu do głowicy drukarki atramentowej z zewnętrznych i doładowywalnych pojemników-donorów.

загруженноеZasadą działania CISS są naczynia połączone. Pojemnik-donor (stojący obok drukarki) i pojemnik-akceptor (kartridże CISS) są połączone specjalnym pasmem elastycznych przewodów, przez które atrament w procesie drukowania jest podawany do kartridży i dalej do głowicy drukującej. CISS ma szczelną konstrukcję i jest w całości hermetyczny (za wyjątkiem komór stabilizacji ciśnienia). Dlatego proces podawania atramentu z pojemników-donorów przez wielokanałowe przewody do kartridży CISS odbywa się pod ciśnieniem i jest ciągły. W taki sposób zapewniane jest stałe podawanie atramentu do główicy drukującej.

Pełny komplet CISS składa się z następujących części:

  • Skład CISS 2Pojemniki na tusz – ustawiane na zewnątrz drukarki. Każdy z pojemników ma oddzielny otwór wlewu. Pojemniki są łączone z kartridżami poprzez pasmo elastycznych przewodów;
  • Kartridże o oryginalnym kształcie – montowane w miejsce oryginalnych kartridży;
  • Chipy współpracujące z oprogramowaniem drukarki – służą do wysyłania systemowi operacyjnemu sygnałów o wyzerowaniu poziomu tuszu w kartridżu. Chipy są zamontowane na kartridżach. Większość chipów do CISS (głównie do drukarek Epson) są spójne oraz wyposażone w przycisk resetowania/zerowania informacji o poziomie tuszu w kartridżach, który pozwala na reset poziomu tuszu nie wyjmując kartridży z kasetnicy;
  • Pasmo elastycznych przewodów, które dostarcza tusz z zewnętrznych pojemników do kartridży;
  •  Mocowania systemu.

Oszczędności z CISS

Oszczędności CISSCISS jest urządzeniem pozwalającym na poważne obniżenie kosztów druku. Pojemności zbiorników-donorów mogą być tak mniejsze (100-150 ml), jak i większe (200-500 ml), i są 20-100 razy większe pojemnościowo od oryginalnych kartridży. Więc, możemy zrobić 20-100 razy więcej wydruków z jednego napełniania, a ponieważ CISS średnio kosztuje tyle co komplet oryginalnych kartridży, uzyskamy to w tej samej cenie. Możemy stwierdzić, że korzystanie z CISS zapewnia ogromne oszczędności finansowe nawet do kilkuset razy (w porównaniu do stosowania kartridży oryginalnych).

Warto dodać, że wybierając drukowanie z CISS należy zwrócić uwagę na dobór tuszy. Już pisaliśmy o tym w artykule Jak dobrać tusz do drukarki . Przypomnijmy, że do CISS są stosowane tusze nieoryginalne (nie od producentów drukarek), które różnią się tak ceną, jak i jakością. Tu już wszystko zależy od naszych potrzeb, możliwości finansowych i wymagań wobec jakości druku. Warto natomiast nie oszczędzać na tuszach i wybrać jakościowy produkt, gdyż w porównaniu do oryginałów i tak będziemy „w plusie” względem ceny i większej pojemności tuszy butelkowych.

Zalety CISS

CISS 1CISS jest bardzo wygodnym w użytkowaniu a jego zakup opłaca się z kilku powodów, przede wszystkim z powodu wyeliminowania procesu wymiany zużytych kartridży/tuszy. Ten proces jest znany każdemu użytkownikowi drukarki atramentowej i nie jest skoplikowany. Lecz wiążę się z dodatkowymi wydatkami i utrudnieniami – wstrzymanie procesu druku z powodu braku tuszu, tracenie czasu na pozyskiwanie i zakup nowego wkładu bądź całego kompletu wkładów (od kilku godzin do kilku dni), kolejna inwestycja w jednorazowe kartridże, które tylko czasowo rozwiązują problem. Używając CISS raz i na zawsze zapomnimy o tym problemie – kiedy w jednym z pojemników CISS kończy się atrament, nie musimy zatrzymywać druku i wymieniać wkładów, wystarczy tylko uzupełnić atrament w zbiornikach-donorach.

W CISS do drukarek Epson należy dokonać jeszcze jedną prostą czynność. Ze względu na to, że system operacyjny drukarek Epson odczytuje kartridże CISS jako wkłady o oryginalnej pojemności (3,5-7 ml.), należy zresetować/wyzerować chip na kartridżach systemu. W zależności od modelu drukarki resetowanie chipa odbywa się na różne sposoby: przy pomocy przycisku do resetowania chipów na bloku kartridży CISS oraz przez wyprowadzenie głowicy drukującej w pozycję wymiany pojemnika z tuszem.

ciss-47931Podsumowując, podkreślimy, że CISS z dobrymi tuszami zapewnia wysoką jakość druku i stabilną pracę drukarki. Ponadto, urządzenie jest bardzo łatwe w instalacji. Większość sprzedawców dołącza do systemu dokładną instrukcję. Na YouTube istnieje mnóstwo filmików instruktażowych o instalacji CISS na różne modele drukarek. Więcej kwestii związanych z CISS będziemy omawiali w kolejnych artykułach na Atramentówce.

Bogatą ofertę CISS znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym atramentowka.com

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here