Kategoria | CISS

Historia Powstania Systemu Stałego Zasilania Atramentem – CISS

Opublikowany 27 kwietnia 2013 przez Ivan Kovalov

Próby obniżenia kosztów druku towarzyszą drukarce atramentowej od momentu jej pierwszego wkroczenia na rynek masowy w 1988 roku. Jedna z takich prób zaowocowała wynalazkiem Systemu Stałego Zasilania Atramentem – CISS, zastosowanie którego jest bardzo rozpowszechnione w obecnym czasie. Historia powstania CISS zaczyna się w latach 1993-94, kiedy to innowacyjne urządzenie po raz pierwszy zostało zainstalowane na plotery NovaJet od firmy EnCad.

CISS w NovaJet ProPierwszy CISS działał na tej samej zasadzie, co i nowoczesne modele oraz wyglądał następująco – pojemniki z atramentem objętością 500 ml były podłączane bezpośrednio do głowic atramentowych plotera poprzez pasmo plastikowych rurek. Ta zasada została zachowana do dnia dzisiejszego. Tyle, że teraz niewygodne rurki zostały zastąpione przez bardziej praktyczne i elastyczne przewody silikonowe.

Na początku systemy CISS były produkowane przez firmy trzecie, lecz wkrótce firma EnCad zaczęła produkować własne modele. Należy podkreślić, że prawie we wszystkich ówczesnych systemach CISS do ploterów pojemniki na tusz były instalowane nazewnątrz. Jednak w 1996 roku EnCad zaczyna produkować nowe modele ploterów NovaJetPro (o szerokości 914 i 1270 mm) z fabrycznie wbudowanym systemem stałego zasilania. To wydarzenie jest uznawane za swego rodzaju punkt wyjścia w historii systemu CISS, który po kilku ulepszeniach w końcu nabył wymagany stopień niezawodności, odpowiedni kształt i organicznie wpisał się w konstrukcję plotera. Właśnie od tego momentu zaczęła się produkcja masowa CISS – systemu stałego zasilania, który już prawie od dwidziestu lat podbija rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarek atramentowych.

samorobny cissRok później firma EnCad wyprowadza na rynek jednocześnie dwe serie ploterów z wbudowanym systemem CISS: NovaJetPROe (o szerokości 1020 i 1520 mm) i NovaCut (610 i 1370 mm). W ślad za EnCan w 1997 roku amerykańska firma HewlettPackard i firma CalComp również ogłosiły o zamiarze produkcji urządzeń drukujących z wmontowanym systemem stałego zasilania.

W roku 2003 CISS po paz pierwszy został zmodernizowany i zastosowany w drukarce atramentowej formatu A3/A4. Jak i w przypadku CISS do ploterów, zajęły się tym firmy trzecie (nie producenci drukarek). Akurat ten fakt przyczynił się do postępu i rozpowszechnienia technologii CISS we wszestkich sferach zastosowania drukarki atramentowej. Już w 2005 roku na rynku były dostępne ponad 50 rodzajów CISS, kompatybilnych prawie ze wszystkimi modelami drukarek Epson i Canon, różnących się między sobą ilością kolorów, konstrukcją kartridża, wyglądem oraz innymi cechami.

ciss-47931Dopiero 21 kwietnia 2011 roku firma Epson zaprezentowała swoją pierwszą drukarkę atramentową Epson L100 z fabrycznie wbudowanym systemem stałego zasilania atramentem.

Stanem na dzień dzisiejszy technologia CISS nieustannie rozwija się, ciągle rozpowszechnia się i zdobywa coraz nowych
zwolenników. System CISS „podbija” swoich miłośników kilkoma cechami: niezawodność, wierność oryginałowi, niski koszt eksploatacji. I tu trzeba przyznać rację – w chwili obecnej technologia CISS spełnia wszystkie wymagania w zakresie niezawodności, dostępności, łatwości montażu i obsługi, lecz przede wszystkim – oszczędności w druku.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here