Kategoria | Modele drukarek

Na co zwracać uwagę przy wyborze drukarki

Opublikowany 12 września 2013 przez Atramentówka

Na początku tego roku już poruszaliśmy temat wyboru drukarki w dość obszernej instrukcji dotyczącej analizy poszczególnych paramentów drukarki. Jednak, zdając sobie sprawę, że nie każdy ma czas i chęć na składanie  szczegółowych tabeli porównawczych  dla drukarek, postanowiliśmy przedstawić kilka krótkich wskazówek na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę wybierają drukarkę.

Wybór drukarkiWybór oraz zakup drukarki najczęściej jest uzależniony od dwóch czynników: naszego budżetu oraz zadań, które ma wykonywać drukarka. Zaleczmy nie koncentrować się na informacjach reklamowych, które skłaniają użytkowników do zakupu najnowszych/najnowocześniejszych modeli sprzętu, lecz dążyć do wyboru może nie zaawansowanych technicznie ale niezawodnych urządzeń. Przecież, jeśli kierować się praktycznością zakupu, nasza drukarka musi być „nie do zdarcia”, co pozwoli jej służyć przez długie lata. To nie koniecznie będzie urządzenie „wypchane” najnowocześniejszą elektroniką. Najczęściej, jedynym skutkiem jaki ma zbytnie napełnienie drukarki elektroniką jest to, że posiada ona mnóstwo ukrytych zabezpieczeń przed stosowaniem alternatywnych materiałów eksploatacyjnych.

Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę,  jest wartość kartridży z tuszem dla wybranego modelu. Przed zakupem drukarki warto sprawdzić wartość materiałów eksploatacyjnych. Przy tym jeśli kierujemy się ceną zamienników, nie warto się cieszyć jeśli znajdziemy ekstra tanie kartridże do swojej drukarki. Oferta na przykład 10 wkładów do drukarki za 16 zł jest co najmniej podejrzana. Należy zawsze uważać gdy cenna zamiennika jest więcej niż dziesięciokrotnie niższa niż oryginała. W 99% wypadków tanie tusze stają się takimi wskutek wyłączenia z ich składu chemicznego pewnej ilości składników. Najczęściej to są najdroższe składniki, które pełnią bardzo istotne funkcje. Tak na przykład może tam zabraknąć modyfikatorów poziomu pH. To nie będzie miało prawie żadnego wpływu na jakość druku, ale bardzo szybko odkryjemy, że głowica naszej drukarki jest zepsuta wskutek korozyjnego działania kwasów zawartych w tuszach.

Po przeliczeniu ceny tuszu należy sprawdzić na ile starcza jednego wkładu. To pozwoli ocenić jak często będziemy musieli kupować nowe kartridże. W celach porównania możemy dokładnie wyliczyć wartość wydrukowania jednej standardowej kartki (5% zapełnienia strony) na wybranym tuszu. Wystarczy wartość kartridża podzielić przez ilość stron którą można wydrukować na jednym standardowym kartridżu oryginalnym. Takie dane podaje się w karcie charakterystyki oryginalnych kartridży.

Najczęściej na pudełkach drukarek możemy zobaczyć wskaźnik rozdzielczości z którą ona drukuje (1200 dpi i więcej). W rzeczywistości, jeśli zamierzamy drukować głównie na papierze offsetowym, dokumenty tekstowe, rozdzielczość nie ma żadnego wpływu na jakość, Dlatego w takich wypadkach wskaźnik rozdzielczość należy w ogóle zignorować. Rozdzielczość nabiera wagi dopiero przy druku grafiki, o większych wymiarach lub zdjęć.

Jeśli zaś szukamy drukarki głównie do druku zdjęć, najlepiej od razu skoncentrować się na specjalistycznych drukarkach atramentowych do zdjęć. Przy tym pod uwagę bierzemy dwa czynniki: ilość kolorów oraz szybkość druku. Większa ilość kolorów (do podstawowego zestawu CMYK dodane jeszcze rozjaśnione kolory) pomaga uzyskać więcej barw i odcieni. Natomiast szybkość druku jest ważnym parametrem dlatego, że niektóre drukarki fotograficzne są dość powolne, co bywa dość frustrujące przy druku dokumentów tekstowych.

Na zakończenie , jeśli chcemy zabezpieczyć dostęp do drukarki przez sieć lub móc drukować w domu z różnych komputerów, tabletów i telefonów, najlepiej wybierać urządzenie z wbudowanym modułem WI-Fi. Takie drukarki zwykle łatwo skonfigurować do pracy w sieci a na dodatek współpracują

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here