Kategoria | Technologia

Co to jest odwzorowanie kolorów i jego znaczenie w druku atramentowym?

Opublikowany 27 stycznia 2013 przez Atramentówka

Odwzorowanie kolorów jest modelem zapisywania palety barw w plikach graficznych, bazujący na zapisywaniu cyfrowych współrzędnych pomiędzy kolorem czerwonym, zielonym oraz niebieskim (RGB od angielskich nazw Red, Greek, Blue). Stosuje się do zapisywania informacji o obrazie postaci pliku cyfrowego, który przekazuje się do drukarki w celu odwzorowania obrazu na papierze

profil koloru

profil koloru

Dokładne odwzorowanie kolorów na papierze jest skomplikowanym procesem technologicznym, który składa się z dużej ilości czynników. Przede wszystkim, prawidłowe odwzorowanie kolorów jest uzależnione od trzech faktorów: typ i stan techniczny drukarki, skład chemiczny tuszu oraz charakterystyki papieru.

Wpływ tuszu na prawidłowe odwzorowanie kolorów

Podstawowym wymogiem do tuszów przy przeniesieniu kolorów jest ich bardzo cienki skład spektralny. Tusze o szerokim składem spektralnym, przy zmieszaniu dają tak zwane „brudne kolory”. Optymalny skład chemiczny tuszu pod względem składu spektralnego, istnieje tylko dla tuszy czarnych. Prawie wszyscy producenci tworzą czarne tusze na bazie drobnych cząsteczek pigmentu mineralnego. Jednak z tuszami kolorowymi sprawy wyglądają znacznie gorzej. Głównym źródłem problemów w tym zakresie są trudności z doborem barwników mineralnych o właściwym składzie spektralnym. Dlatego tusze różnych producentów dają inny efekt przy druku w kolorze.

Profile kolorowe

Obecnie technologia odzworowania kolorów na papierze bazuje na tak zwanych profilach (matrycach kolorów), zainstalowanych w oprogramowaniu drukarki. Zadaniem profili jest przekształcenie zestawu kolorów, w których został stworzony obraz-oryginał (na przykład plik graficzny) w zestaw kolorów, który uwzględnia specyfikę przeniesienia koloru tuszem na papier. Zazwyczaj profile są tworzone pod każdy typ papieru oddzielnie i są optymizowane pod każdy oddzielny typ tuszu i głowicę drukarki. Dlatego, przy zmianie marki papieru, profile w drukarce muszą też być zmieniane. W przeciwnym wypadku jakość przeniesienia kolorów będzie gorsza.

Cechy szczególne  odzworowaniania kolorów przy druku zdjęć

Poważny problem w druku atramentowym jest właściwe przeniesienie jasnych odcieni obrazu. Problem polega na tym, że prze druku atramentowym tworzą się drobne kropeczki o nasyconych kolorach. Dlatego w celu uzyskania bladych odcieni, kropki są rozstawiane  tak daleko od siebie, że staje się zauważalna ziarnistość obrazu. Stąd problem z odwzorowaniem jasnych odcienii kolorów. Jednym z najbardziej radykalnych rozwiązań tego problemu jest stosowanie dodatkowych rozjaśnionych tuszy. Zazwyczaj strosuje się rozjaśnione tusze tylko trzech kolorów – Czarny, Cyan i Magenta. Żółty kolor nie opłaca się rozjaśniać ponieważ ludzkie oko zazwyczaj nie odróżnia rozjaśnionego żółtego koloru od zwykłego żółtego.

Więcej na temat odwzorowania kolorów:

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here