Kategoria | Technologia

Technologia piezoelektryczna, ilustracja działania (wideo)

Opublikowany 09 lutego 2013 przez Atramentówka

Technologia piezoelektryczna została opracowana na podstawie urządzenia elektromechanicznego i wprowadzona do użytku w drukarkach atramentowych przez firmę Epson w 1993 roku. U podstaw piezo technologii leży właściwość niektórych kryształów(piezo kryształów), deformować się pod wpływem prądu. Wykorzystanie takich kryształów pozwoliło stworzyć miniaturową „pompę atramentową” w której impulsy elektryczne powodują sprężenie małej ilości tuszu w kształt kropli i błyskawiczne wydalenie jej przez dyszę. Rozmiar kropli tak samo jak i częstotliwość wystrzeliwania może być regulowany poprzez modulację siły impulsu elektrycznego.

Wady i zalety technologii piezoelektrycznejTak samo jak przy druku termicznym, na jakość pracy przy stosowaniu technologii piezoelektrycznej, wpływa wiele czynników. Możliwość zmiany rozmiaru kropelek poprzez siłę prądu, daje technologii piezoelektrycznej wiele zalet. Ma ona jednak kilka wad natury fizycznej. Cały mechanizm wystrzeliwania kropelek przez dyszę jest geometrycznie większy niż mechanizm termiczny, co skutkuje tym, że gęstość rozmieszczenia dysz w głowicy piezoelektrycznej jest mniejsza niż w głowicy termicznej. Oznacza to, że dla uzyskania większej rozdzielczości przy druku wysokojakościowym głowica musi zrobić więcej podejść nad tym samym obszarem zadrukowania.

Głowice piezoelektryczne są niestety droższe w produkcji. Cechuje je, większa niezawodność i możliwość drukowania w bardzo wysokiej jakości. Jednak ceny termicznych drukarek atramentowych stale spadają, dziki czemu zdobywają one rynek drukarek „początkowych” dla użytku domowego. W taki sposób drukarkom piezoelektrycznym pozostaje obecnie tylko rynek drukarek średniej i wyższej klasy.

Więcej o technologii piezoelektrycznej:

 

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here