Kategoria | Technologia

Jak wybrać drukarkę atramentową. Porady praktyczne.

Opublikowany 20 lutego 2013 przez Atramentówka

Wybór odpowiedniej drukarki może być dość trudnym zadaniem, gdyż wybrać należy nie tylko spośród kilku typów drukarek ale i spośród kilku technologii druku, z których każda przeznaczona jest do innych celów.

jak_wybrac drukarke

Drukarki znacząco różnią się formą i wymiarami – od miniaturowych, które można brać ze sobą w podróż, po duże drukarki biurowe; jedne zostały stworzone przeważnie do druku zdjęć, inne dobrze sobie radzą z wieloma zadaniami jednocześnie. Ponadto, niektóre parametry techniczne mogą dezorientować potencjalnych użytkowników. Żeby tego uniknąć przedstawiamy kilka wskazówek, dotyczących tego na co warto zwrócić uwagę wybierając drukarkę atramentową

Na samym początku, wybierając drukarkę, należy zadać sobie pytanie: „Do czego ma ta drukarka służyć?”:

Do użytku domowego

Użytkownicy domowi wymagają od drukarki wielu rzeczy: najczęściej – drukowania dużej ilości dokumentów tekstowych, rzadziej – zdjęć, i najlepiej jeśli będzie można robić to jak najtaniej. Ze względu na to, wiele osób decyduje się na zakup niedrogiej drukarki atramentowej. Cena takich prostych urządzeń obecnie nie przekracza 200-300 złotych. Taka drukarka nie pozwoli oczywiście osiągać jakości druku, porównywalnej do specjalnie optymizowanych pod konkretne zadanie drukarek, lecz oferuje swoim użytkownikom szerokie spektrum możliwości i nie obciąża zbytnio budżetu domowego.

Do biura

Niestety w użytku biurowym, drukarki atramentowe obecnie są mniej konkurencyjne od drukarek laserowych. Przy potrzebie druku dużej ilości tekstów, atramentowa technologia druku wydaje się być mniej wydajna pod względem ekonomicznym. Tym bardziej, że szybkość druku jest mniejsza a zwykły papier offsetowy najczęściej nie nadaje się do druku tuszem.

Tym nie mniej, drukarka atramentowa może byś świetnym rozwiązaniem dla małej (jedno- lub kilkuosobowej) firmy. Drukarka średniej kategorii cenowej powinna całkowicie sprostać wymaganiom małego biura pod względem wydajności druku przy umiarkowanej ilości dokumentów tekstowych. Często ma ona zwiększoną szybkość wydruku, pozwala drukować wysokiej jakości materiały graficzne (takie jak ulotki lub prezentacje) i często jest wyposażona także w ksero i skaner. Wszystko to, w powiązaniu z niską ceną sugeruje, że dla użytku biurowego w niedużej firmie dobrym rozwiązaniem będzie wielofunkcyjne urządzenie atramentowe.

Do druku zdjęć

Każda drukarka atramentowa poradzi sobie z drukiem kolorowym. Oczywiście, jeśli celem jest uzyskanie zdjęć o najwyższej jakości, porównywalnej do druku w laboratorium fotograficznym, należy skoncentrować się na wyborze specjalistycznej drukarki fotograficznej. Przy wyborze takiej drukarki najważniejszymi paramentami będą: spektrum kolorowe (im większe tym lepsze), właściwości stosowanych barwników, rodzaj papieru, a także możliwość regulowania kolorów. Niestety, taka drukarka nie będzie mogła pomóc przy wydruku teksu.

Jeśli chcemy drukować dużo zdjęć i jednocześnie mamy potrzebę wydrukowania od czasu od czasu kilka dokumentów tekstowych, drukarka atramentowa z możliwością druku o wysokiej rozdzielczości, będzie dla nas lepszym rozwiązaniem niżeli drukarka fotograficzna. Producenci ciągle pracują nad udoskonaleniem jakości druku fotograficznego w takich modelach, wskutek czego, stosując odpowiedni papier i tusze, możemy drukować na nich zdjęcia o wzorcowej jakości.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze drukarki.

Rozdzielczość

Podstawowym paramentem drukarki jest jej rozdzielczość (dpi), czyli maksymalna ilość kropek na cal kwadratowy, którą może nanieść drukarka w pionie i poziomie. Na przykład rozdzielczość 600×600 dpi oznacza, że na 1 cal kwadratowy drukarka może zmieścić po 600 kropek w pionie i poziomie. Teoretycznie im większa jest rozdzielczość drukarki, tym bardziej wyraziste są wydruki. Jednak w praktyce, oceniając potencjalną jakość wydruku, najczęściej nie można polegać na wskaźnikach rozdzielczości. Obecnie, producenci drukarek często podają w tej rubryce bardzo wysokie wskaźniki, które niby może osiągać drukarka ale tylko dzięki programowym algorytmom, polepszającym jakość obrazu, a nie większej ilości kropek

Najczęściej dla prostej grafiki i tekstów zalecaną rozdzielczością jest 300 dpi, 600 dpi – dla bardziej jakościowych grafik i tekstów, 1200 dpi – dla zdjęć, 2400 dpi – dla profesjonalnego druku zdjęć.

Szybkość wydruku

Ten parametr podaje ile stron z tekstem lub zdjęciami drukarka może wydrukować w ciągu jednej minuty. Jednak, warto pamiętać, że najczęściej producenci podając szybkość drukarki liczoną wydrukiem w najniższej możliwej jakości (draft-mode) oraz przy 5% zapełnieniu kartki. W rzeczywistości, przy drukowaniu w normalnej lub wysokiej jakości, czas zadeklarowany przez producenta, wydłuża się nawet dwukrotnie.

Możliwość zarządzania rozmiarem kropki

Poza regulacją ilości kropek na jednym calu kwadratowym, istnieją też inne sposoby polepszenia wydruku zdjęć. Chodzi tu o zarządzanie rozmiarem kropki oraz jej formą, co pozwala uniknąć rozpylaniu się tuszu. Pozwala to równomiernie i dokładnie wypełnieć obszar drukowania, i jednocześnie  unikać ziarnistości przy druku jasnych obszarów, kiedy kropki stawiane są zbyt daleko od siebie.

Jednak, należy zwrócić uwagę, że ta opcja ma sens tylko przy stosowaniu specjalistycznego papieru do druku atramentowego. Uważa się, że na zwykły papier offsetowy nie można nanieść wydruku o rozdzielczości powyżej 400 dpi, tym bardziej, że tusz na takim papierze rozpływa się nieprzewidywalnie, co nie pozwala osiągać wysokiej jakości wydruku. Z tego powodu w drukarkach Espon, przy wyborze zwykłego papieru nie ma możliwości wyboru rozdzielczości np. 1440 dpi

Automatyczna obróbka obrazu

Współczesne algorytmy obróbki obrazu, zainstalowane w drukarkach, same analizują obraz i dobierają do każdego obszaru odpowiedni tryb druku. Największy nacisk na takie algorytmy kładzie firma Hewlett Packard. Właśnie dlatego, w kartach charakterystyk wielu modeli HP, nigdy nie zobaczymy wskaźników rozdzielczości, lecz dziwne słowo PhotoREt. W praktyce pozwala to przy fizycznej rozdzielczości np. 600×300 dpi, po obróbce programowej, uzyskać jakość porównywalną do rozdzielczości 1200 dpi.

Zwiększona ilość kolorów bazowych

Dużym problemem dla drukarek atramentowych jest odwzorowanie jasnych odcieni. W celu uzyskania pewnego koloru, drukarka miesza w odpowiednich proporcjach kropki różnych kolorów o stałej barwie. W ten sposób, żeby uzyskać kolor o niskim nasyceniu barw, kropki muszą być postawione dalej od siebie. To z kolei powoduje, że staje się widoczna ziarnistość obrazu. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest dodanie do bazowych kolorów (Cyan, Magneta, Yellow, Key color (Black)) jeszcze dwóch kolorów – rozjaśnionego czerwonego i rozjaśnionego niebieskiego. Właśnie te dwa kolory są dodawane do tak zwanych fotograficznych (sześciokolorowych) drukarek atramentowych.

Kartridże i głowice

Współczesne drukarki atramentowe wykorzystują dwa modele współpracy głowicy drukującej z kartridżem: kartridż z wbudowaną głowicą i kartridż, będący jedynie pojemnikiem dla oddzielnej głowicy. Kartridże z wbudowaną głowicą najczęściej spotkamy w drukarkach HP i Lexmark, natomiast kartridże bez głowicy w Epson’ach. Jakie są plusy i minusy kartridży bez głowicy?

Plusy:

  • Kartridże są tańsze
  • Można stworzyć oddzielny kartridż na oddzielny kolor, co daje możliwość zaoszczędzenia poprzez wymianę jedynie tego koloru, który się skończył, a nie całego zestawu.
  • Głowica drukująca, zamontowana w drukarce może być bardziej zaawansowana technologicznie i wykonana z lepszych materiałów, ponieważ nie ma konieczności wymieniania jej wraz z tuszami

Minusy:

  • Przy długim przestoju drukarki, tusze zasychają, zapychając dysze głowicy, co skutkuje koniecznością oddania całej drukarki do naprawy.
  • W celu przeczyszczenia dysz, drukarka regularnie wykorzystuje pewną ilość tuszu w celach technicznych
  • Przy konieczności wymiany, koszt nowej głowicy jest wyższy niż koszt kartridża

Stosowanie zamienników

Jeśli przy wyborze drukarki priorytetem ma być oszczędność, większość użytkowników jeszcze przed zakupem drukarki decyduje się na stosowanie alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Stosowanie zamienników bardzo często wiąże się z ryzykiem pogorszenia jakości wydruków lub zepsucia się drukarki. Jednak, tak naprawdę, pogorszenie jakości zdarza się rzadko – wszystko zależy od wyboru zamienników i ich jakości.

Niestety, decydując się na zakup drukarki z zamiarem stosowania do niej wyłącznie alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, zawsze ograniczamy sobie wybór drukarek, wyłączając z niego najnowsze modele. Nieoryginalne materiały eksploatacyjne do drukarek pojawiają się na rynku dopiero jakiś czasie po pojawieniu się na rynku danej drukarki. Z tego powodu często nie będziemy mieli zamienników do najnowszych modeli. Obejść tą regułę można tylko przy zakupie drukarek w których głowica jest oddzielona od kartridża. W tym wypadku możemy poszukać takiego modelu nowej drukarki, w której kartridże są kompatybilne z jednym z poprzednich modeli.

Papier i pojemnik na papier

Z reguły na karcie charakterystyki drukarki podawane są wymiary oraz gramatury kartek papieru, możliwych do stosowania. Większość drukarek atramentowych używa standardowych kartek A4 – 21,6 x 27,9 cm, drukują także na kopertach oraz posiadają pojemniki na 100 kartek. Druk na kartkach o dużych wymiarach (A3 i mniej), druk dwustronny oraz inne dodatkowe możliwości zapewniają najczęściej droższe modele drukarek, chociaż coraz częściej pojawiają się one także i w podstawowych modelach.

Więcej informacji na temat  wyboru drukarki:

papier fotograficzny

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here