Kategoria | CISS, Kartridże

Tagi |

Co wybrać, CISS czy wieczne kartridże

Opublikowany 12 marca 2013 przez Atramentówka

Każdy właściciel drukarki atramentowej, który stosuje zamienniki materiałów eksploatacyjnych, wcześniej lub później zaczyna się zastanawiać nad stosowaniem w swojej drukarce CISS lub wiecznych kartridży.W tym artykule postaramy się bardziej szczegółowo przyjrzeć różnicom pomiędzy CISS a wiecznymi kartridżami, co, mamy nadzieję, pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję a także zaoszczędzić czas, wybierając najlepsze rozwiązanie  dla swojej drukarki.

Wieczne kartridżeNajczęściej, prosząc sprzedawcę o radę w tej kwestii, spotykamy się z szablonową odpowiedzią, że jeśli planujemy drukować dużo i często, nasz wybór musi paść na CISS, a jeśli będziemy drukowali dość rzadko i w małych ilościach  – lepiej wybrać wieczne kartridże. A co jeśli dopiero kupiliśmy drukarkę i jeszcze nie wiemy jak dużo będziemy drukowali? I co właściwie ma na myśli sprzedawca, mówiąc „dużo” lub „mało”?. Spróbujmy dowiedzieć się, na co możemy liczyć stosując CISS lub wieczne kartridże.

Porównajmy, zatem te dwa rozwiązania pod względem następujących parametrów:

Oszczędność zasobów

CISS i wieczne kartridże jednakowo oszczędzają zasoby tuszu i znaczących różnic pomiędzy nimi, pod tym względem, nie ma.

Niektórzy twierdzą, że systemy stałego zasilania atramentem (CISS) są oszczędniejsze niż wieczne kartridże. Powodem takiego podejścia jest to, że za każdym razem po włożeniu kartridża, drukarka automatycznie pobiera pewna ilość tuszu w celach przeczyszczenia i odpowietrzenia układu. Wykorzystany w ten sposób tusz zostaje faktycznie zmarnowany, wiec im częściej drukarka uruchamia proces czyszczenia, tym więcej si1) go marnuje. Jednak to samo dzieje się też z CISS, kiedy resetujemy (wyzerowujemy) chip systemu po tym jak oprogramowanie drukarki zasygnalizuje nam, że według jego wyliczeń tusz w oryginalnym kartridżu już miałby się skończyć.

W taki sposób CISS i wieczne kartridże jednakowo oszczędzają. Ilość zużytego tuszu w obu tych systemach będzie bardziej zależała od trybu, w którym drukujemy. W trybie fotograficznym zużyje się tuszu więcej, w trybie offsetowym – mniej.

Montaż w drukarce

Montaż wiecznych kartridży będzie o wiele prostszy niż CISS. Jednak przy stosowaniu systemu stałego zasilania atramentem jest to czynność jednorazowa, podczas gdy w przypadku wiecznych kartridży, musimy je wyjmować i wkładać za każdym razem kiedy drukarka zasygnalizuje nam wyczerpanie zaprogramowanej ilości tuszu.

Pierwszy problem (w zasadzie jedyny), z którym spotyka się posiadacz CISS jest jego montaż w drukarce. Problem ten znika przy kupnie drukarki z systemem już zamontowanym przez sprzedawcę. Jednak, osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z montażem CISS i kupiła go oddzielnie, może być nieco sfrustrowana koniecznością samodzielnego montażu. W tym celu należy dokładnie przeczytać dołączoną do systemu instrukcję. Nie zawadzi także obejrzeć na YouTube kilka filmików z przykładami montażu systemu w wybranym modelu drukarki. Pozwoli to poczuć się pewniej przed rozpoczęciem montażu.

Wieczne kartridże wystarczy jedynie napełnić tuszem i włożyć do drukarki na miejsce oryginalnych kartridży.

Pielęgnacja głowicy drukującej

Kartridże wchodzące w skład CISS nie muszą być odłączane od głowicy za każdym razem, gdy drukarka będzie żądała wymiany kartridża z powodu wyczerpania tuszu, nie ma więc ryzyka częstszego zapowietrzania się układu drukarki. Wieczne kartridże musimy natomiast wyjmować w celu sprawdzenia rzeczywistego poziomu tuszu za każdym razem gdy otrzymujemy odpowiedni sygnał.

Teoretycznie, proces przeczyszczania układu drukarki tuszem, po włożeniu kartridża, przewidziany jest między innymi do usunięcia bąbelków powietrza z układu drukującego. W związku z tym szkoda wyrządzona z powodu dostania się powietrza do głowicy jest tak samo minimalna przy stosowaniu wiecznych kartridży jak i przy CISS.

Oszczędność czasu

W procesie eksploatacji wieczne kartridże będą wymagały więcej uwagi niżeli CISS.

Na etapie montażu wieczne kartridże znacząco zaoszczędzają czas użytkownika, jednak CISS szybko nadrobi straty w trakcie eksploatacji. Kartridże wieczne mają różne pojemności, lecz ich średnia pojemność wynosi ok. 12 ml. Takiej ilości starczy na dwa wyzerowania poziomu tuszu, po czym kartridż trzeba będzie ponownie napełnić. Natomiast przy stosowaniu CISS do każdego z pojemników wlewa się po ok. 100 ml. tuszy każdego koloru, i minie naprawdę sporo czasu, zanim będziemy musieli uzupełniać któryś z kolorów.

Proces wyzerowania chipów w CISS wygląda również o wiele prościej. Obecnie, wiele modeli tych systemów jest już wyposażonych w przycisk resetujący chip. Gdy tylko drukarka zażąda wymiany kartridża, wystarczy wcisnąć ten przycisk i można drukować dalej. Z wiecznymi kartridżami w takiej sytuacji trzeba wyjąć kartridż, sprawdzić rzeczywisty poziom tuszu, w razie konieczności uzupełnić i włożyć go z powrotem do drukarki. Dopiero po zakończeniu tych czynności drukarka będzie znowu gotowa do pracy. Jednak na tym problem się nie kończy. Tusze w kartridżach nie zużywają się równomiernie. Po wyzerowaniu jednego kartridża, drukarka przeprowadzi proces czyszczenia układu, wykorzystując na ten cel pewną ilość tuszu. Często zdarza się tak, że po czyszczeniu układu, drukarka może zasygnalizować, że tusz się skończył już w kolejnym kartridżu, wskutek czego będziemy musieli powtórzyć wszystkie te czynności. W sytuacji kiedy musimy coś pilnie wydrukować, takie sytuacje mogą wyprowadzić nas z równowagi.

Minimalna periodyczność druku

Czasami w ofertach sprzedażowych sprzedawcy przechwalają się, że ich CISS lub wieczny kartridż, chronią drukarkę przed zasychaniem tuszu w głowicy lepiej niż konkurencji. Trzeba być świadomym tego, że jest to jedynie trik sprzedażowy, działający na klientów nie mających rozeznania w temacie. Żadna drukarka atramentowa nie znosi długich przestojów i należy drukować przynajmniej jedną stronę tygodniowo. Na regularność wydruków należy  zwracać uwagę szczególnie w przypadku przy stosowaniu tuszy pigmentowych. Takie tusze zasychają w dyszach częściej niż rozpuszczalne.

Wygoda w eksploatacji

Przy stosowaniu wiecznych kartridży, drukarka będzie wyglądała zwyczajnie – pokrywa będzie zamknięta i żadne dodatkowe urządzenia nie będą stały obok. Natomiast przy CISS, przy drukarce koniecznie trzeba będzie zarezerwować trochę miejsca na pojemniki z tuszem. Szczególnie niewygodne jest to w sytuacji, kiedy mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta, które mogą przewrócić te pojemniki. Z zamkniętych pojemników tusz nie powinien się wylać, jednak każde takie zdarzenie grozi uszkodzeniem systemu. Dlatego, decydując się na stosowanie CISS, należy wybrać takie miejsce na pojemniki skąd będzie je ciężko zrzucić. Można jednak kupić system ze specjalnym pudełkiem na pojemniki. Wtedy będziemy mieli pewność, że przy uderzeniu pojemników o podłogę, nie będziemy mieli problemu z rozlanym na niej tuszem.

Podsumowując, wyboru pomiędzy CISS a wiecznymi kartridżami, nie należy opierać na tym jak dużo i jak często będziemy drukowali. W tym wypadku powinniśmy kierować się tym, w jaki sposób chcemy polepszyć wydajność naszej drukarki i na ile cenimy swój czas. Montaż CISS może wydawać się bardziej skomplikowany, jednak nie wymaga on tyle uwagi w trakcie eksploatacji co wieczne kartridże. Z drugiej strony, wieczne kartridże nie ingerują w zewnętrzny wygląd drukarki tak jak CISS. Jeśli nam to jednak nie przeszkadza, a drukujemy dosyć często (na przykład w biurze), najlepiej rozejrzeć się za drukarką z już zamontowanym przez sprzedawcę CISS. Natomiast w momencie, gdy dopiero rozpoczynamy zabawę w oszczędność na druku atramentowym, lepiej będzie zacząć od zakupu wiecznych kartridży.

Bogatą ofertę wiecznych kartridży znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym atramentowka.com

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here