Kategoria | Papier

Jak dobrać papier do drukarki atramentowej

Opublikowany 10 lutego 2013 przez Ivan Kovalov

Czynnikami decydującymi o jakości w atramentowej technologii druku są: jakość drukarki, tusze oraz papier. Na pierwsze dwa czynniki zawsze zwracamy uwagę wybierając drukarkę lub po prostu decydując się na stosowanie w swojej pracy atramentowej technologii druku. Jednak, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ze bez odpowiedniego doboru papieru, nigdy nie uzyskamy tej jakości druku, na którą pozwala nasza drukarka. 

ilustracja 3Drukarki atramentowe mają szereg zalet, wśród których są: niska cena, niewielkie wymiary, niski poziom hałasu, możliwość druku w kolorze, wysoka rozdzielczość druku oraz możliwość druku zdjęć o wysokiej jakości. Wszystko to zagwarantowało drukarkom atramentowym dużą popularność wśród użytkowników indywidualnych. Jednak mają one również szereg wad. Głównymi wadami drukarek atramentowych są dość wysokie ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych oraz wymogi specjalistyczne do stosowanego papieru. Jeśli pierwszy problem można z łatwością rozwiązać, stosując system stałego zasilania atramentem (CISS) bądź napełnialne i kompatybilne kartridże, rozwiązanie drugiego problemu wymaga odrobinę rozeznania na temat roli papieru w druku atramentowym.

Drukarki atramentowe wykorzystują płynne tusze, najczęściej barwnikowe lub pigmentowe. Z tego powodu, papier używany do druku musi być dopasowany do każdego typu tuszu oddzielnie, lub pasować do wszystkich typów od razu. Technologia druku atramentowego polega na wystrzeliwaniu drobnych kropelek tuszu na papier. Trafiając na powierzchnię papieru, kropelki formują plamki, rozmiar których zależy od zdolności absorpcyjnej górnej warstwy papieru. Optymalna jakość druku może być osiągnięta jedynie wtedy, kiedy średnica uformowanej plamki nie przewyższa odległości między sąsiednimi dyszami w głowicy drukującej. W przeciwnym wypadku zmniejsza się wyrazistość obrazu oraz pogarsza się jakość przeniesienia kolorów. Duże znaczenie ma także głębokość wsiąkania atramentu w strukturę papieru. Odchylenie od dopuszczalnej normy (dopuszczalnej dla stosowanego tuszu) doprowadza do sytuacji, kiedy wydruk robi się widoczny na odwrotnej stronie kartki. Reasumując, w wypadku, kiedy właściwości tuszu i rozmiar kropelek są dopasowane do drukarki, cała jakość wydruku opiera się o właściwy dobór papieru.

Papier offsetowy

Z reguły każdy użytkownik drukarek atramentowych pozostaje lekko zawiedziony, wykorzystując do druku zwykły papier offsetowy. Standardowy papier offsetowy jest produkowany ze zwykłej drzewnej masy celulozowej z dodatkiem ligniny. Jedynie papier wyższej kategorii jest jeszcze dodatkowo impregnowany smołami specjalistycznymi w celu zwiększenia gramatury. Taki papier jest dość tani i przeznaczony głównie do kser oraz drukarek laserowych. Jednak, w druku atramentowym nie pozwala on ujwnić wszystkie zalety druku kolorowego.

Kropelki tuszu na powierzchni papieru offsetowego formują plamki, które rozpływają się do wymiarów przewyższających odległość między dyszami. Z tego powodu drukarka nie może osiągnąć wysokiej jakości w przeniesieniu kolorów. Ponadto, kropelki tuszu tak głęboko wsiąkają w papier, że kolory wydruku wyglądają przyciemnione. Tym nie mniej taki papier świetnie nadaje się do wydruku dokumentów tekstowych z niedużą ilością ilustracji.

Niektórzy producenci drukarek próbują walczyć z problemem wydruku atramentowego na papierze offsetowym za pośrednictwem zmniejszenia rozmiarów kropelki oraz stosowania tuszy pigmentowych. Takie rozwiązanie zwiększa jakość druku jednak skutkuje dłuższym czasem zadrukowania kartki oraz zwiększa ryzyko zaschnięcia tuszu pigmentowego w dyszach przy rzadkim używaniu drukarki.

Papier fotograficzny

ilustracja 1Papier do drukarek atramentowych różni się od zwykłego papieru obecnością specjalistycznej warstwy absorpcyjnej. Najprostszy, a więc i najbardziej oszczędny papier do drukarek atramentowych składa się z dwu warstw. Na bazę papierową nanosi się cienką warstwę powłoki absorpcyjnej. Ta właśnie warstwa determinuje podstawowe właściwości papieru.

Rozwój technologii druku atramentowego oraz poszerzenie zakresu stosowania drukarek atramentowych o branżę reklamową oraz fotograficzną, doprowadziły do tego, że papier do drukarek atramentowych, już przestał być papierem, lecz dość skomplikowanym w produkcji materiałem. W zasadzie, papier fotograficzny do drukarek atramentowych jest obecnie wielowarstwowym materiałem wysoko technologicznym, który składa się z cienkich mikroskopijnych warstw substancji chemicznych oraz polimerów. Papierowa baza w kartce papieru fotograficznego jest umieszczona pomiędzy dwu warstw polimeru. Na górną część nakłada się dodatkową warstwę absorpcyjną a pośrednia warstwa polimeru odgrywa rolę bariery przeciwko zbyt głębokiemu wsiąkaniu tuszu.

ilustracja 2W celu zwiększenia jasności i bieli papieru, na warstwę absorpcyjną nakłada się dodatkową warstwę optycznych rozjaśniaczy. Z reguły każdy papier fotograficzny wyższej kategorii posiada taką warstwę oświetlaczy. Jednak skład każdego typu papieru opracowany dla pracy w konkretnych warunkach i przy użyciu konkretnego typu tuszy. Z tego powodu razem z oryginalnymi tuszami, producenci drukarek atramentowych zalecają także stosowanie oryginalnego papieru. Jednak ma to też i podłoże finansowe. Opracowanie nowego typu papieru zajmuje około 2 lat, na testy idzie około 1,4 mln m2 papieru, a sam proces pochłania olbrzymie ilości środków finansowych. Dlatego w koszt papieru oryginalnego, zakłada się także wartość robót rozwojowo-badawczych, co znacznie zwiększa cenę końcową takiego papieru.

Rodzaje papieru do drukarek atramentowych

Największy asortyment papieru do drukarek atramentowych posiada w swojej ofercie Epson. Klasyfikacja typów papieru, opracowana przez tego producenta, najlepiej odzwierciedla współczesny stan rzeczy w technologii produkcji papieru do druku atramentowego. W zależności od typu powierzchni papieru, papier może być matowy (Matte), lśniący (Glosy/Semiglossy) lub teksturowany (Textured).

Papier matowy:

Najlepiej nadaje się do druku zdjęć z miękkimi przejściami kolorów, o odcieniach pastelowych. Np. portretów lub natury martwej. Powierzchnia matowa pozbawiona blasku, dlatego obraz jest jednakowo dobrze widoczny pod różnymi kątami. Taka powłoka dobrze rozprasza światło oraz wchłania tusz, a wydrukowane zdjęcia są bardziej odporne na odbarwienie pod wpływem powierza. Papier matowy dobrze nadaje się do druku tuszami barwnikowymi zarówno jak i pigmentowymi.

Gloss:

Idealnie nadaje się do wszystkich materiałów reklamowych a także do druku zdjęć wysokiej jakości z przeniesieniem jasnych, bogatych i nasyconych kolorów. Lśniąca powierzchnia nadaje zdjęciom dodatkowego efektu dzięki grze kolorów.

Najbardziej rozpowszechnione są polimerowe powłoki Gloss. Do nich odnosi się powłoki mikroporowate oraz powłoki pęczniejące.

Powłoka mikroporowata powstała wskutek poszukiwań rozwiązania problemu z wyschnięciem tuszu na powierzchni papieru. Problem polega na tym, że szybkość wysychania tuszu na zwykłym papierze nie nadąża za coraz większa szybkością druku atramentowego. Dlatego potrzebna była dodatkowa warstwa, która zwiększy szybkość wchłaniania i wysychania tuszu. Powłoka mikroporowata składa się z drobnych cząsteczek tlenku glinu i kwarcu, które tworzą w powłoce mikro-pory. W taki sposób tusz wsiąka się w papier przez te pory, co znacznie przyspiesza jego wyschnięcie. Papier z powłoką mikroporowatą jednakową dobrze się nadaje do druku tuszami barwnikowymi jak i pigmentowymi.

Powłokę pęczniejącą stosuje się w celu zmniejszenia wpływu czynników zewnętrznych na obraz, co zapobiega, na przykład, odbarwieniom zdjęć pod wpływem powietrza. Powłoka pęczniejąca jest organicznym polimerem, pozbawionym porów. Po trafieniu tuszu na powierzchnie papieru, dana powłoka pęcznieje i pokrywa w taki sposób obraz, chroniąc go przed wpływem środowiska zewnętrznego. Zwykle taki papier ma lśniącą powierzchnię i charakteryzuje się wysoką jakością druku, jednak drukować na takim papierze można wyłącznie tuszami barwnikowymi.

Papier teksturowany:

Ten rodzaj papieru nadaje się bardziej do druku artystycznego. W zasadzie jest to zwykły papier fotograficzny, jednak górna jego warstwa nie jest gładka, lecz posiada różnego rodzaju gniecioną fakturę papieru. Może ona, na przykład, imitować tekturę, skórę lub inne materiały. Stosowanie takiego papieru pozwala nadać wydrukowi objętości oraz wyrazistości.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze papieru

Z reguły drukuje się tylko z jednej strony kartki, jednak czas od czasu powstaje potrzeba dwustronnego druku. W tym celu został opracowany papier dwustronny, który nadaje się do druku z obu stron kartki. Największy asortyment papieru do druku dwustronnego posiada w swojej ofercie firma „Lomond”, która produkuje nawet papier z powłoką matową z jednej strony i lśniącą z innej. Dystrybucją papieru tej marki na terytorium Polski zajmuje się słowacka firma Kospro s.r.o.

Więcej o doborze papieru:

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here