Kategoria | Papier

Znaczenie papieru w druku atramentowym

Opublikowany 30 stycznia 2013 przez Atramentówka

Większość użytkowników, kupując drukarkę atramentową są przekonani, że jakość druku będzie zależała tylko i wyłącznie od parametrów drukarki. Niektórzy uwzględniają w swoim wyborze także jakość stosowanych tuszy. Jedynie nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że papier gra równie ważną role w jakości wydruku co tusz lub parametry drukarki.

rolka papieruProcesy zachodzące na powierzchni papieru podczas druku

Żeby określić rolę papieru w druku atramentowym, należy wiedzieć, jakie procesy zachodzą przy naniesieniu wydruku na papier. Technologia druku atramentowego odnoszona jest do bezkontaktowych, dlatego żadnego mechanicznego wpływu na proces drukowania papier raczej nie wykazuje. Tym nie mniej, odgrywa on olbrzymią rolę w kształtowaniu się obrazu po tym jak cząsteczki atramentu już trafią na jego powierzchnię. Kropelki tuszu w trakcie druku wylatują przez dysze głowicy drukującej z ogromną prędkością i trafiając na powierzchnie papieru wywołują następujące procesy fizyko-chemiczne:

 •  Przemieszczenie się płynnych cząsteczek tuszu wzdłuż i wewnątrz włókien papieru;
 •  Odparowywanie lekkich składników tuszu;
 •  Wsiąkanie atramentu w warstwę papieru z możliwym przeniknięciem przez nią. Zdarzają się wypadki przenikania tuszu na odwrotną stronę kartki papieru offsetowego;
 •  Procesy kapilarne;
 •  Reakcje chemiczne wskutek kontaktu tuszu ze składnikami papieru.

Rola dodatkowej warstwy

Papier odpowiada za wiele czynników wpływających na jakość wydruku. Więc, dobierając atrament do swojej drukarki należy również zwrócić szczegółową uwagę na papier. Ciężej jest dobrać tusze do zwykłego papieru offsetowego, – nie każdy tusz nadaje się do druku na takim papierze. Jednak, dobór tuszu do papieru z pokryciem raczej nie stanowi żadnego problemu. Pokrycie papieru warstwą dodatkową wykonuje się w celu neutralizacji części możliwych wad atramentu, a zwłaszcza:

 • Sprzyja absorpcji tuszu;
 • Zatrzymuje tusz, zapobiegając zbyt głębokiemu przenikaniu w głąb kartki;
 • Reguluje prędkość przemieszczania się płynnych cząsteczek na powierzchni i zapobiega rozpływaniu się kropel;
 • Zapobiega zmieszaniu się kolorów na marginesach obrazów lub symboli, nadrukowanych różnymi kolorami;
 • Zwiększa nasycenie kolorów i kontrast;
 • Zwiększa wodo-światłoodporność wydruku.

Papier do druku zdjęć

Najczęściej stosowanym papierem z pokryciem specjalistycznym jest papier do druku zdjęć. Od spodu taki papier jest pokryty warstwą zapobiegającą skurczeniu się i deformacji kartek przed i po wydruku. Z innej strony na papier naniesiona jest warstwa, która właśnie przyjmuje i absorbuje kropelki tuszu. W zależności od typu tego pokrycia rozróżnia się typy papieru fotograficznego: matowy, glossy, super-glossy itd. W skład takiego pokrycia zwykle wchodzą komponenty polimeryczne i stabilizatory tuszu, które zapewniają wysoką wyrazistość i trwałość wydruku. Dobrze dobrany skład takiego pokrycia nie dopuszcza do zniekształceń przy przeniesieniu obrazu, tusze szybciej wysychają, a wydruk na takim papierze się nie rozmywa.

Więcej o znaczeniu papieru w druku atramentowym:

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here