Seria Expression Home od Epson: alternatywa serii Stylus

Opublikowany 17 maja 2013 przez Atramentówka

W połowie roku 2012 firma Epson zaprezentowała nowe urządzenia dla domu Epson Expression Home XP-33/103/203/207/303/306/403/406. Teoretycznie nowa seria jest zamiennikiem starej serii Stylu S oraz SX. Jednak, dziwnym z marketingowego punktu widzenia wydaje się ten fakt, że najnowsze modele z serii Stylus (SX238, SX438, SX535), Epson wypuścił na rynek tuż przed premierą serii Expression Home.

xp-207W światowej blogosferze oraz na wielu forach internetowych fakt ten wywołał aktywną dyskusje. Powstało mnóstwo teorii na temat tego, co chcieli osiągnąć japończycy wywołując wewnętrzną konkurencje pomiędzy modelami serii Stylus a Expression Home, które w zasadzie nawet wyglądają tak samo. Z upływem czasu okazało się, że najnowsze modele S oraz SX były po prostu „spóźnione”. Epson za próżno wypuścił je na rynek czym spowodował, że cykł życia tych drukarek okazał się zbyt krótkim. Dodatkowo ogłoszono premiere Expression Premium, a za chwilę dowiedzieliśmy się o wejściu na rynek Expression Photo. Seriami Expression Home, Premium oraz Photo, korporacja Epson zastąpiła całą linię modeli Stylus’a S/SX.

Epson pozycjonuje drukarki nowej serii, jako uniwersalne, kompaktowe i oszczędne. Jednak dokładnie te same atuty reklamowano też w drukarkach poprzedniej serii. W czym, więc unikalność nowej serii XP? Odpowiedź – w tuszach Claria Home. Nowe urządzenia wielofunkcyjne Epsona drukują nowymi tuszami, a to już samo w sobie jest wydarzeniem na rynku. Od dłuższego czasu ten producent „karmił” swój segment drukarek domowych wyłącznie dwoma rodzajami tuszów: uniwersalnymi DURABrite Ultra oraz fotograficznymi Claria. Dla Japończyków Claria Home stały si nie tylko alternatywą dla sprawdzonych już produktów, lecz także próbą nowej strategii marketingowej.

xp-600Od tej pory tusze w Epsonach maja rozróżnienie funkcji. Czarny kartridż (C13T17114A10), który wypełniony jest tuszem pigmentowym, służy wyłącznie do druku tekstu monochromatycznego. Reszta kartridży (C13T17124A10/ C13T17134A10/ C13T17144A10), z barwnikowymi tuszami rozpuszczalnymi, służy do druku zdjęć oraz kolorowych dokumentów. Taka kombinacja już od dłuższego czasu jest wykorzystywana w drukarkach Canon oraz HP, lecz Epson zastosował ją po raz pierwszy.

Cechą szczególną drukarek serii XP  jest także unifikowany wygląd. Wszystkie domowe urządzenia wielofunkcyjne z serii Expression Home są stworzone w myśli dizajnerskiej. Różnią się one jedynie szczegółami oraz materiałem wykończeniowym. Inżynierowie Epsona przewidzieli w tych urządzeniach także możliwość przysunięcia ich tylnej części do ściany, gdyż gniazdka zasilania oraz USB są wtopione głęboko w obudowę.

Podsumowując, drukarki serii Expression Home na dobre zajęły miejsce serii Stylus. Jednak czy uda się im zdobyć taka samą rzeszę fanów? Z pewnością małe wymiary, moduł Wi-Fi oraz zwiększona szybkość druku, będą im w tym pomagały, lecz warto pamiętać, że obecnie na konkurencyjnym rynku takie cechy już nie są unikatowe. Dlatego główne nadzieje Epson powinien pokładać w niezawodności nowych modeli. Jeśli pod tym względem XP dorównają serii Stylus lub ją przewyższą, sukces będzie gwarantowany.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here