Kategoria | Analiza rynku, Poradnik, Porady

Tagi | ,

W walce HP z producentami zamienników decyzja należy do użytkownika.

Opublikowany 15 października 2014 przez Atramentówka

Decyzja należy do użytkowników

Decyzja należy do użytkowników

Jak wiadomo przez ostatnie dwa lata HP aktywnie walczy z producentami zamienników materiałów eksploatacyjnch do swoich drukarek. Nie można odmówić vendorowi skuteczności w tej walce, która prowadzi do co raz większych zwycięztw. Najwięksi producenci zrezygnowali z produkcji kartridży do HP pod wpływem wyroków sądowych lub idąc na umowę z HP. Jedyna nisza w której producent drukarek nie potrafi usunąć z rynku producentów zamienników jest sprzedaż regenerowanych kartridży.

HP nie ma instrumentów prawnych, które by mogły zabronić stronom trzecim regenerację oryginalnych kartridży do drukarek i ich sprzedaż na rynku. Regeneracja nie narusza praw właśności intelektualnej HP i co więcej, amerykańska firma nie może wypowiedzieć gwarancji na drukarkę w związku ze stosowanie kartridży regenorowanych. Tak między innymi na tej podstawie walkę z HP toczy polska firma Black Point, która specjalizuje się właśnie w sprzedaży regenorowanych kertridzy do drukarek.

Tym nie mniej, HP nie odpuszcza i próbując ochronić swój monopol na sprzedaż materiałów eksploatacyjnych do swoich drukarek, udaje się do pewnej “sztuczki”, która ma na celu zrujnować biznes takich firm jak Black Point. HP wprowadziła do swoich urządzeń domyślnie włączoną funkcję blokowania kartridży, która ma uniemożliwić wykorzystanie kartridża gdziekolwiek indziej niż w drukarce, w której on został zamontowany po raz pierwszy. Jeśli włożymy kartridż do drukarki z włączoną opcją “ochrony pojemników”,  taki kartridż jest automatycznie blokowany w taki sposób, że nie nadaje się on ani do stosowania w innej drukarce ani do regeneracji. W taki sposób producent blokuje użytkownikom drukarek HP dostęp do zamienników, ograniczając ilość zużytych pojemników, które nadają się do regeneracji. To ma zapewnić amerykańskiemu vendorowi ostateczne zwycięstwo nad zamiennikami, co będzie skutkowało powrotem monopolu OEM oraz podwyższeniem cen. Pytanie wpływu na ekologie odpadów w postaci bez użytecznych plastikowych kartridzy pozostaje otwarte.

Na szczęście fukcję “ochrony pojemników” można wyłączyć. Black Point na stronie jednej ze swoich marek “Printe” podaje instrukcję jak wyłączyć daną opcję w menu swojej drukarki.:

Przycisk Start (WINDOWS) -> Wszystkie programy -> HP -> nazwa serii  drukarki -> typ drukarki -> konserwacja drukarki lubszacunkowe poziomy tuszu -> Ochrona pojemników HP

komunikat HP

komunikat HP

W taki sposób każdy użytkownik ma prawo wybrać kogo wesprzeć w tej walce – producenta drukarek dążącego do monopolu czy producentów rozwiązań alternatywnych

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here