Kategoria | Analiza rynku

Nowa strategia Ricoh: pierwsze drukarki dla rynku masowego

Opublikowany 19 maja 2013 przez Atramentówka

Ricoh przez dłuższy czas zajmowała się wyłącznie produkcją techniki biurowej i osiągnęła sukces na rynku biurowych urządzeń wielofunkcyjnych. Firma zajmuje pierwsze miejsce w świecie w segmencie kolorowych oraz monochromatycznych urządzeń wielofunkcyjnych formatu A3 oraz ma największe udziały na rynku urządzeń biurowych w USA, Europie oraz Japonii.

ricohHistorycznie złożyło się tak, że Ricoh specjalizowała się wyłącznie w druku biurowym. Jednak obecnie ta japońska firma postanowiła zmienić strategię i postawić na obecność drukarek Ricoh we wszystkich kategoriach, od wysokich kategorii cenowych do segmentu masowych drukarek użytkowych. Głównym celem tej strategii jest zwiększenie popytu na swoja produkcję poprzez zwiększenie rozpoznawalności marki Ricoh. Powstaje zapytanie czy przy takiej strategii, drukarki dla użytku personalnego będą wyróżniały się na rynku odpowiednią funkcjonalnością? Odpowiedź brzmi „tak”, i to właśnie ze względu na wizerunkowy charakter penetracji segmentu drukarek masowych, Ricoh ma zamiar skupiać się przede wszystkim na jakości oraz funkcjonalności własnych urządzeń.

Produkty Ricoh dla użytkowników domowych

Na początku warto wspomnieć, że wszystkie nowinki Ricoh nie są wyłącznie urządzeniami domowymi, lecz skierowane także do małego oraz średniego biznesu. Drukarki personalne  Ricoh są ciekawe przede wszystkim ze względu na swoja cenę. Są to często niedrogie drukarki laserowe, posiadające podstawowe funkcje oraz spełniające podstawowe wymogi dla drukarek tego typu. Jednak najbardziej ciekawą, z naszego punktu widzenia, jest oferta urządzeń wielokolorowych od Ricoh. Cechą szczególna tych drukarek jest unikatowa żelowa technologia druku.

 Żelowe drukarki wielokolorowe nie są nowością na rynku. Pomimo, iż o tej technologii mało kto wie, technologia druku żelowego ma już ponad 7 lat. Zasada jej działania przypomina technologie bąbelkowo-termiczna w drukarkach atramentowych. Różnica polega na tym, że zamiast rzadkich tuszy wodnych, w takich drukarkach stosuje się gęsty atrament żelowy. W kartridżach drukarki, taki atrament przebywa w postaci płynnej, jednak przy kontakcie z papierem, tusze te dzięki swojej gęstej konsystencji błyskawicznie wysychają, w skutek czego żel zastyga na powierzchni oraz we włóknach górnych warstw papieru. W wyniku tego, wydruki zrobione takimi tuszami są niezwykle odporne na wpływ wilgoci.

Atuty nowych drukarek żelowych

Patent na tą technologię należy właśnie do Ricoh, gdyż powstała ona w laboratoriach tej firmy. Zdaniem producenta, jedynie technologia żelowa zapewnia dostateczną szybkość drukowi atramentowemu, a zarazem dba o wysoką jakość druku oraz niskie koszty związane z eksploatacja. Wśród dodatkowych atutów takiej technologii przedstawiciele firmy wymieniają także odporność wydruków na wilgoć oraz nieprzenikanie atramentu na drugą stronę kartki. Jednak po zeszłorocznych prezentacjach serii drukarek od HP stało się zrozumiałym, że takie problemy druku atramentowego już odeszły do przeszłości.

Ricoh-GX-e7700NTym nie mniej, Ricoh aktywnie promuje swoja technologie druku żelowego Liquid Gel Rocon wskutek czego zaprezentowała ona trzy nowe modele formatów A4 oraz A3. Modele SG2100N, SG3120DN oraz SG3110DNw formatu A4 maja możliwość drukowania z szybkością 29 str./min przy rozdzielczości 3600×1200 dpi. Przy włączeniu trybu ECOnomy Colour wartość druku kolorowego zbliża się w tych drukarkach do wartości druku monochromatycznego. Dla obniżenia kosztów w drukarkach Ricoh można także swobodnie wykorzystywać zwyczajny offsetowy papier formatu A4. Drukarki tej serii wytrzymują także obciążenie szczytowe w 10 tys. stron na miesiąc.

Model Ricoh GX e7700N to już drukarka formatu A3. Jest to dość kompaktowa nowość wśród drukarek takiego formatu, która pozwala drukować z szybkością 29 str./min zarówno w trybie monochromatycznym jak i w kolorze oraz 20 str./min w trybie ISO  przy wydaniu pierwszego wydruku po 9 sekundach. Drukarka pracuje w rozdzielczości 3600×1200 dpi, a dla zwiększenia zdolności przepustowej, wykorzystuje wewnętrzny procesor 200 mHz.

Średnio drukarka domowa od Ricoh waży 19 kg oraz pasuje także do małego biura. Producent podkreśla, że frontalne sterowanie drukarki daje możliwość wykorzystania jej w warunkach bardzo ograniczonej przestrzeni. Niestety wartość takiej drukarki nie można nazwać niskobudżetową – około 3 500 złotych za drukarkę formatu A3.

Żelowe drukarki są określane jako środkowa opcja pomiędzy drukarkami laserowymi a atramentowymi. Jednak na ile będą one popularne, pokaże to czas.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here