Kategoria | Analiza rynku

Producenci drukarek: Epson – historia sukcesu. Część I

Opublikowany 08 sierpnia 2013 przez Ivan Kovalov

W rubryce poświęconej producentom drukarek atramentowych koniecznie musimy wspomnieć o Seiko Epson Corporation, bardziej znanej jako firma Epson – jednostka strukturalna japońskiego koncernu wielobranżowego Seiko Group.

Epson logoEpson jest jednym z największych producentów drukarek atramentowych oraz materiałów eksploatacyjnych do nich, skanerów, projektorów i innych urządzeń elektronicznych związanych głównie z drukowaniem oraz wyświetlaniem obrazów. Siedziba firmy znajduje się w japońskim mieście Suwa, lecz Epson posiada liczne oddziały na całym świecie.

Historia firmy Seiko Epson Corporation rozpoczęła się w 1881 roku, kiedy Kintaro Hattori z miasteczka Suwa założył przedsiębiorstwo Kintaro Hattori Trading Company, które początkowo zajmowało się sprzedażą zegarów. Po pewnym czasie Pan Kintaro Hattori postanowił nie tylko handlować, lecz również zająć się produkcją zegarów. Nowe działania wymagały nowej nazwy, więc dlatego w 1892 roku została założona fabryka Seikosha, działalność której skupiła się na produkcji zegarów ściennych.

W 1924 roku po raz pierwszy na zegarach z fabryki Seikosha pojawił się znak towarowy firmy Seiko (w tłumaczeniu z japońskiego oznacza – dokładny). Od tego czasu zegarki Seiko stały się znane na całym świecie.

Po rozpoczęciu II wojny światowej przedsiębiorców w Japonii wszelkimi sposobami zachęcano do otwierania nowych zakładów produkcyjnych. Z tego powodu w maju 1942 roku w już znanym nam miasteczku Suwa w Prowincji Nagano została zarejestrowana firma Daiwa Kogyo Ltd., która zaczyna zbierać zegarki dla bardzo znanej wówczas firmy K. Hattori & Co. Już w 1959 roku, Daiwa Kogyo Ltd. oraz fabryka Suwa Plant firmy Daini Seikosha Co, Ltd. łączą się w jedną spółkę pod nazwą Suwa Seikosha Co, Ltd.

W 1962 roku, firma Suwa Seikosha Co, Ltd. otrzymuje poważne zlecenie na czasomierze sportowe dla nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Wtedy zostaje założona spółka zależna Shinshu Seiko, specjalizująca się na produkcji części do tych czasomierzy. W 1964 roku Grupa Seiko zostaje wybrana oficjalnym nadzorcą czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Kompaktowy chronometr kwarcowy „Crystal Chronometer 951”, który nie tylko ustalał dokładny czas, lecz również miał wbudowaną drukarkę i drukował wyniki konkursów, odegrał ważną rolę w tym wydarzeniu.

EP 101Zainspirowana „Olimpijskim” sukcesem, firma postanowiła podjąć działania w zupełnie nowym kierunku – produkcji urządzeń drukujących. We wrześniu 1968 r. firma Seiko rozpoczęła masową produkcję EP-101 – pierwszej na świecie mini drukarki. EP-101 ważyła tylko 2,5 kg, podczas gdy większość drukarek lat 60. ważyły około 30 kg. Ale EP-101 różniła się od innych drukarek swego czasu nie tylko małymi gabarytami i łatwą konstrukcją – miała również wyjątkową niezawodność i trwałość. Na EP-101 natychmiast zwrócili uwagę producenci stacjonarnych kalkulatorów elektronicznych i maszyn liczących, produkcja których w późnych latach 60. stawała się coraz barziej popularna. Były one w pełni kompatybilne z EP-101, co zapoczątkowało nową erę w świecie druku atramentowego.

W latach 70. rynek drukarek atramentowych szybko rozwija się i wkrótce ten kierunek biznesu staje się główną działalnością firmy Suwa Seikosha. Właśnie w latach 70. znana wszystkim w dniu dzisiejszym nazwa – Epson – staje się znakiem towarowym w wyniku dążenia firmy do tworzenia produktów, które byłyby „potomkami” pierwszej drukarki EP-101, lub, innymi słowy, jej „synami” – „Ep-son”. Od 1975 roku drukarki, komputery oraz inne urządzenia elektroniczne produkowane przez Suwa Seikosha, sprzedawane są pod marką Epson.

W 1978 roku Epson uruchamia produkcję TX-80 – pierwszej drukarka igłowej, a w październiku 1980 roku rozpoczyna się produkcja MX-80 – pierwszej drukarki do komputera, która stała się hitem sezonu (szczególnie w USA).

W 1982 roku grupa firm zmienia swoją nazwę na Seiko Epson Corporation. W tym samym roku zaczyna się produkcja HX-20 – pierwszego na świecie komputera przenośnego. Właśnie ten komputer o wielkości arkusza A4 stał się prototypem współczesnych laptopów.

Kontynuację znajdziesz w następnym artykule „Producenci drukarek: Epson – historia sukcesu. Część II„.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here