Kategoria | Analiza rynku

Producenci drukarek: Hewlett-Packard (HP)

Opublikowany 05 lipca 2013 przez Atramentówka

Następną firmą, czyj profil chcielibyśmy zaprezentować na naszym blogu jest amerykańska korporacja Hewlett-Packard. Ten producent zajmuję lwią część światowego rynku drukarek. Ponad to, jest on także liderem w sprzedaży materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

HPZaczęło się wszystko do urządzeń testujących

HP została założona w 1939 roku w Stanach Zjednoczonych przez dwuch absolwentów wydziału inżynierii Uniwersytetu Stanforda, Williama Hewletta oraz Davida Packarda. Początkowo koledzy założyli firmę w celu produkcji urządzeń testujących, wiec pierwsze co wyprodukowali młodzi przedsiębiorcy, był generator niskich częstotliwości  Model 200A. Pierwsze urządzenie HP od razu osiągnęło sukces na rynku dzięki dwóm czynnikom: 1. czterokrotnie niższej cenie od produkcji konkurentów 2. kontraktowi ze studiem Walta Disneya, które zakupiło Model 200A do testowania dźwięku stereofonicznego.

Istnieje anegdota, że koledzy nie mogli dogadać się, czyje nazwisko ma stać pierwszym w nazwie firmy. Dlatego zdali się na ślepy traf i rzucili monetę. Wygrał Packard, jednak to nazwisko Hewletta widzimy obecnie pierwszym (Chyba jednak ostateczna decyzja została podjęta na podstawie alfabetycznej kolejności).

Nowe wynalazki

Później firma wyspecjalizowała się na produkcji kalkulatorów i komputerów. W 1966 roku na rynek został wypuszczony minikomputer HP2116A, w 1968 – kalkulator biurkowy 9100, w 1972 – kalkulator kieszonkowy HP-35, w 1974 roku – kalkulator programowalny HP-65. Ciekawym jest ten fakt, że wszystkie te urządzenia zostały wynalezione wyłącznie przez pracowników HP i nie miały alternatyw na światowym rynku. Następnie kalkulatory modyfikowano, a HP oferował klientom co raz nowsze interfejsy do tych urządzeń i zawsze był pionierem w tej sferze.

Wreszcie, w 1984 roku, Hewlett-Packard wypuścił na rynek swoją pierwszą drukarkę atramentową ThinkJet oraz pierwszą laserówkę HP LaserJet. Już w 1988 roku na rynku pojawił się znany nam wszystkim HP DeskJet. Następnie, przez HP były opracowywane nowe komputery, skanery, akumulatory, laptopy oraz wiele innej elektroniki.

Seria przejęć

Kolejnym krokiem w rozwoju firmy było wykupienie producenta komputerów Compaq, wskutek czego HP wybiłł w lidery wśród światowych producentów komputerów, a po zakupie firmy Electronic Data System, HP zajęło drugie miejsce na światowym rynku IT. Były jeszcze przejęcia takich firm jak 3Com oraz Palm Inc, co zapewniło HP także pozycje lidera na rynkach smartfonów oraz plamtopów.

Co dotyczy wyłącznie urządzeń drukujących oraz materiałów eksploatacyjnych, największego sukcesu na rynku HP osiągnął dzięki takim seriom jak:

HPDescJet – atramentowe drukarki domowe oraz do małych biur;

HP LaserJet – monochromatyczne drukarki laserowe;

HP Color LaserJet – kolorowe drukarki laserowe

HP PSC/HP Photosmart – urządzenia wielofunkcyjne

HP OfficeJet – drukarki do dużych biur

HP DesignJet – drukarki wielkoformatowe

W taki sposób początkowe produkcja urządzeń do pomiarów przekształciła się w produkcje drukarek, skanerów, kartridży, komputerów, kalkulatorów, smartfonów oraz wiele innych urządzeń elektronicznych. Warto także zauważyć, że HP jest jedynym producentem materiałów eksploatacyjnych na rynku, który udziela gwarancji na sprzedawana kartridże. Żadna inna firma na rynku tego nie robi.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here