Ranking drukarek – Luty 2013

Opublikowany 20 marca 2013 przez Atramentówka

Po raz kolejny porównywarka cen Skąpiec.pl udostępniła ranking drukarek najczęściej kupowanych poprzez tę platformę w lutym 2013. Tak jak w poprzednich miesiącach, główna batalia na polskim rynku toczy się pomiędzy Brother i HP, których to drukarki najczęściej kupują polscy internauci. Epson zostaje poza pierwszą dziesiątką.

Brother DCP-J315W1 miejsce – Brother DCP-J315W

Pierwsze miejsce zajęła Brother DCP-J315W. To urządzenie wielofunkcyjne, od lutego 2011, nie opuszcza czołówki rankingu drukarek sprzedawanych w Polsce, jedynie od czasu od czasu ustępując jedynie drukarce tego samego producenta DCP-J125 lub drukarkom z linii Ink Advantage od HP.

Swoją popularnością „trzysta-piętnastka” zawdzięcza prostocie konstrukcji, wybornej jakości wydruków kolorowych, niezawodności oraz przystepnej cenie. Głównymi atutami tej drukarki są nieduże gabaryty, cicha praca, co wiąże się z niskim zużyciem prądu, oraz pojemniki na tusz, umieszczone oddzielnie od głowicy drukującej, co czyni wymianę tuszu bardzo łatwą. Ma ona jednak także swoje wady, a mianowicie, porównywalnie wyższy koszt druku zdjęć, spowodowany nowym modelem tuszu stosowanym w tej drukarce oraz mały wyświetlacz – jedynie 2 cale.

Średnia cena tej drukarki to około 400 złotych.

HP Deskjet 3525 Ink Advantage2 miejsce – HP Deskjet 3525 Ink Advantage

Ten model HP dopiero od niedawna dołączył do czołówki najpopularniejszych drukarek atramentowych. Dopiero w ostatnim kwartale 2012 roku włączył się on do walki o pierwsze miejsce w rankingach z Brotherami.

Podobnie jak Brother DCP-J315W jest to urządzenie wielofunkcyjne, występujące w tej samej kategorii cenowej. Średnia cena takiego urządzenia wynosi około 360 złotych. Podobnie jak pozostałe HP 3525 wyróżnia się ona wysoką jakością podzespołów oraz rozdzielczości druku, która jest wspierana oprogramowaniem drukarki. Jest to jednak o wiele wolniejsza drukarka niż Brother. Szybkość druku monochromatycznego wynosi 8 str./min, a kolorowego – 7,5 str./min, podczas gdy Brother „trzysta-piętnastka” może drukować z prędkością 35 str./min w trybie monochromatycznym oraz 28 str./min – w kolorowym.

HP Deskjet 3515 Ink Advantage WiFi3 miejsce – HP Deskjet 3515 Ink Advantage WiFi

Trzecią pozycję w rankingu zajmuje kolejny model z serii Ink Advantage. 3515 WiFi jest dość nowym modelem, dostępnym na polskim rynku dopiero od września 2012 roku. Drukark tą zalicza się do jednej z najtańszych, gdyż średnia cena takiego urządzenia nie przekracza 300 złotych. Zważywszy na fakt, iż jest to w pełni funkcjonalne urządzenie wielofunkcyjne, tak niska cena nie może nie cieszyć potencjalnego nabywcy tego produktu.

Główną zaletą tej drukarki jest moduł WiFi, który pozwala na jej umieszczenie w dowolnym miejscu bez potrzeby przeciągania kabli. W porównaniu do 3525, zwiększyła się także prędkość wydruku.

Niestety model ten ma dużą wadę w postaci kartridży. Tak jak większość HP są to dwa wkłady drukujące. Jeden z tuszem czarnym i jeden z tuszami kolorowymi. Po wyczerpaniu się któregokolwiek koloru, będziemy musieli wymienić cały kartridż.

HP Deskjet 2515 Ink Advantage4 miejsce – HP Deskjet 2515 Ink Advantage

Czwarte miejsce w rankingu zajęła kolejna drukarka z linii Ink Advantage. Ink Advantage 2515 to urządzenie entry level dla użytku domowego. Cena tej drukarki mieści się w granicach 240-260 złotych i najbardziej odpowiada użytkownikom ceniącym uniwersalność.

Zakres funkcjonalności modelu 2515 można porównać do  3515 z wyjątkiem modułu WiFi oraz wyświetlacza. W Deskjet 2515 jest to wyświetlacz monochromatyczny. Szybkość druku wynosi 8 str./min w trybie monochromatycznym i 5 str./min w kolorze.

Brother DCP-J140W5 miejsce – Brother DCP-J140W

Pierwszą piątkę zamyka jeszcze jedno urządzenie od Brother. Tak jak większość drukarek tego producenta jest to dobry „uniwersał” w przystępnej cenie. Średnia cena wynosi ok. 370 złotych. Szybkość druku producent ocenia na 33 str./min w jednym kolorze i 27 str./nim w wielu kolorach, co jest dość przyzwoitym wynikiem dla atramentówki.

Niestety urządzenie to nie posiada żadnych dodatkowych złącz, a to znaczy, że można zapomnieć o druku bezpośrednio z pendrive’a lub karty pamięci. Do zalet „sto-czterdziestki” można jednak zaliczy wysoką rozdzielczość rzeczywistą. Rozmiar kropelki, wypuszczanej przez dysze tej drukarki, wynosi 1,5 pikolitra, co pozwala na bardzo dokładne przeniesienie kolorów przy druku zdjęć. W przypadku druku offsetowego można stosować funkcję przewracania kartki, co pozwala na dwustronny druk, czego nie ma na przykład w DCP-J315W.

Pozostałe drukarki z pierwszej dziesiątki

6 miejsce – Canon PIXMA MP230

7 miejsce – HP LaserJet Pro M1132 CEE847A (laserówka)

8 miejsce – Samsung ML-2165

9 miejsce – Canon PIXMA MP280

10 miejsce – Brother DCP-J125

Ranking producentów drukarek (według udziałów w sprzedaży)

  1. Brother – 28,8%
  2.  HP – 28,7%
  3. Canon – 15,9%
  4. Epson – 10,4%
  5. Samsung – 4,4%

 

Alternatywne rankingi:

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here