Kategoria | Tusze

Jak odróżnić tusze pigmentowe od barwnikowych?

Opublikowany 01 kwietnia 2013 przez Atramentówka

Sprawdzenie typu tuszy jest ważną, a nawet wręcz konieczna czynnością, zanim zabierzemy się do uzupełnienia tuszu w kartridżach lub CISS. Przy zmieszaniu różnych typów tuszy zachodzi proces formowania się osadu, który zapycha dysze drukarki. Żeby tego uniknąć, nie należy wlewać tuszy pigmentowych do pojemników po tuszach barwnikowych i odwrotnie. Jak więc odróżnić tusze pigmentowe od barwnikowych w warunkach domowych?

Tusze rozpuszczalne a pigmentoweWarto pamiętać, że żaden z domowych sposobów na odróżnienie tuszy pigmentowych od barwnikowych nie daje 100% dokładności, dlatego w celu uzyskania całkowitej pewności należy przeprowadzić jeden z testów opisanych poniżej.

Tusze kolorowe

  • – tusze barwnikowe są przejrzyste, przypominają syrop lub sztuczny miód o wyrazistym kolorze
  • – tusze pigmentowe mają przytłumiony kolor, są nieprzejrzyste oraz mętne

Tusz czarny

 Z czarnym tuszem mamy już większy problem. To właśnie przy uzupełnieniu czarnego koloru należy najbardziej uważać, gdyż obecnie wielu producentów stosują kombinacje „3 barwnikowe kolory + czarny kolor pigmentowy”. Taki mix pozwala uzyskać dobrej jakości wydruk tekstów na papierze offsetowym.

Sposoby odróżniania:

  1. Weź krople badanego tuszu  i rozpuść ją w szklance wody. Obserwuj zachodzące procesy. Tusze pigmentowe przy rozpuszczeniu nadają wodzie szary odcień a na powierzchni formuje się maślany film. Barwnikowe tusze nadają wodzie brudno-fioletowy odcień.
  2. Rozpuść kroplę tuszu w mniej-więcej 10 ml wody. Dodaj kilka kropel zwykłego wybielacza do prania (np. ACE). Barwnikowe tusze odbarwią się. Tusze pigmentowe nie zareagują w żaden sposób lub pojawi się osad.
  3. Rozsmaruj odrobinę tuszu na plastikowej powierzchni o jasnym kolorze. Może to być np. pokrywa drukarki. Tusze pigmentowe szybko wyschną i utworzy się chropowata (krystaliczna) powierzchnia. Przy zmywaniu takiego tuszu będzie zostawał brudny ślad. Barwnikowe tusze długo schną i tworzą gładką powierzchnie podobną do folii. Zmywają się bez śladu.
  4. Jeśli musisz zidentyfikować tusz na wydrukowanym zdjęciu, umieść kartkę na kilka godzin w wodzie. Jeśli wydruk zmyje się do zera, mamy do czynienia z tuszem barwnikowym. Jeśli obraz nie zmył się, jest to tusz szybkoschnący lub pigmentowy. Po dodaniu do wody proszku do prania, tusze szybkoschnące zmywają się, pigmentowe – zostają.
  5. Umieść kartkę z wydrukiem pod bieżącą zimną wodą. Tusze barwnikowe rozpłyną się, pigmentowe – nie. Jest to jednak mało efektywny sposób, więc należy go stosować jedynie jako uzupełnienie pozostałych metod.

 Szeroką ofertę barwnikowych oraz pigmentowych tuszy znajdziecie Państwo na stronach sklepu atramentowka.com

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here