Kategoria | Tusze

Tagi |

Jak przechowywać tusze do drukarek atramentowych?

Opublikowany 03 kwietnia 2013 przez Atramentówka

Jak długo można przechowywać tusze po tym jak wlaliśmy je do pojemników CISS lub do wiecznych kartridży? Kiedy montujemy na swoją drukarkę CISS lub wkładamy do niej wieczne kartridże, jesteśmy pewni, że tusze, które wlewamy do tych urządzeń możemy wykorzystywać  dopóki się nie skończą. Jednak nie jest to do końca prawdą. Okazuje się, że termin ważności tuszy, podawany przez producenta na opakowaniu jest datą, do której można przechowywać tusze w zamkniętej fabrycznie buteleczce.

Przechowywanie tuszuZ chwilą otwarcia buteleczki ten termin przestaje być ważny i to jak długo będziemy mogli używać tuszu zależy od wielu czynników fizycznych. Przy otwarciu opakowania, pomiędzy tuszem a powietrzem zachodni reakcja chemiczna, polegająca na utlenieniu niektórych składników cieczy drukującej. Nie ma możliwości przewidzenia jakie zajdą procesy, bowiem uzależnione są one od warunków, w których działa drukarka oraz przechowywane są pojemniki (czy w pomieszczeniu jest ciepło czy zimno, jaka jest wilgotność powietrza oraz ciśnienie, czy padają na pojemniki promienie słoneczne, itd.)

Nikt z nas nie ma możliwości sprawdzić laboratoryjnie, jak z upływem czasu zmieniają się właściwości używanych przez nas tuszy. Dlatego, żeby uniknąć nieprzyjemności, należy stosować następujące środki zapobiegawcze:

  1. Tusze, wlane do CISS lub wiecznych kartridży, należy zużyć w ciągu 6 miesięcy lub wymienić po upływie tego okresu. Niektóre oryginalne kartridże do drukarek atramentowych blokują się automatycznie po upływie 6 miesięcy od włożenia ich do drukarki.

  2. Wstrząsaj pojemniki z tuszem nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu, jeśli stosujesz tusze barwnikowe. W wypadku tuszy pigmentowych najlepiej wstrząsać tusze w pojemnikach codziennie. Zapobiegnie to formowaniu się osadu.

  3. Jeśli nie używasz drukarki przez dłuższy czas, włączaj drukarkę, co najmniej 2 razy na miesiąc, pozwoli to przeczyścić dysze oraz przewody, w których mogą zasychać tusze.

  4. Kupuj jedynie sprawdzone tusze, stosowanie tanich tuszy o niewiadomej jakości może skutkować uszkodzeniem drukarki.

  5. Nie kupuj tuszy na zapas. Lepiej rozplanować swoje zapotrzebowanie. Jeśli mamy za dużo tuszy należy zadbać o ich przechowywanie w szczelnie zamkniętym pojemniku w ciemnym miejscu.

  6. Przed wlewaniem tuszy do pojemników CISS lub kartridży, należy dokładnie wymieszać tusz, wstrząsając pojemnikiem, w którym go przechowujemy. Jeśli tego nie zrobimy, to wylewając tusze z butelki 1l, ryzykujemy, że ostatnie 200-300 ml tuszu będą w ogóle nieprzydatne do użytku przez osad. W przypadku tuszy pigmentowych należy mieszać tusze przez 1 minutę i rozlać całą butelkę do pojemników za jednym razem.

Doświadczenie serwisantów wskazuje na to, że najwięcej uszkodzeń drukarek powodują niewłaściwe tusze. Największym zagrożeniem dla urządzenia jest osad, występujący z czasem w tuszach. Niestety, nie możemy wpłynąć na zmianę właściwości stosowanego przez nas atramentu, jednak wymienione powyżej sposoby ich przechowywania, pozwolą nam zminimalizować ryzyko uszkodzenia drukarki.

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here