Kategoria | Tusze

Jak dobrać tusz do drukarki atramentowej

Opublikowany 28 lutego 2013 przez Atramentówka

W obecnej sytuacji, kiedy przez Internet możemy kupić praktycznie wszystko, największym naszym problemem staje się wybór. Zastanawiając się nad tym jaki tusz wybrać do swojej drukarki, zawsze mamy podwójny problem. Od wyboru tuszu zależy nie tylko jakość wydruku, ale i sprawność drukarki. Stosując nieodpowiednie lub złe jakościowo tusze łatwo można zepsuć najcenniejszą część drukarki – głowicę.

Jaki tusz do drukarkiFachowcy nie mieliby żadnych problemów i przy wyborze tuszy, kierowaliby się następującymi kryteriami: dokładność odwzorowania kolorów, lepkość, natężenie powierzchowne, stabilność i jeszcze z tuzin innych mało zrozumiałych słów. O podobnych rzeczach często wspominamy w naszych artykułach. O czym powyższe parametry mówią większości zwykłych użytkowników? Niestety o niczym… Chętni, oczywiście mogą spróbować zadzwonić do sklepu z tuszami i zapytać się sprzedawcy na ile dokładne jest odwzorowanie kolorów któregoś z wybranych tuszy. Z całą pewnością w odpowiedzi usłyszymy coś w rodzaju „Bardzo dokładne!” i znowu wrócimy do punktu wyjścia – do pytania „Jaki tusz wybrać?”

Intuicyjnie można domyślić się, czym jest dokładność odwzorowania kolorów lub lepkość tuszu, tylko jak zmierzyć te parametry?

 Wyobraźmy sobie, że weszliśmy do sklepu, w którym przedstawiony jest największy asortymentu tuszy, jaki tylko może być dostępny na rynku. Czym różnią się dla nas buteleczki z tuszami, które widzimy na półkach? Ceną, marką, krajem pochodzenia, serią, kompatybilnością z różnymi modelami drukarek, składem i rodzajem, pojemnością i funkcjonalnością buteleczki. Poza tym, niektóre zestawy składają się jedynie z czterech kolorów, inne zaś z ośmiu lub dziewięciu. Właśnie z tymi parametrami spróbujemy zmierzyć się w tym artykule.

Cena tuszu

Nigdy nie kierujmy się ceną. Cena już dawno przestała być obiektywnym wyznacznikiem jakości. To, że kupimy najdroższe tusze, nie da nam gwarancji jakości wydruku w przyszłości. Na rynku tuszy działają te same zasady, co w innych branżach. Stwierdzenie, że „im droższy jest towar, tym wyższa jest jego jakość”, już dawno przestało być prawdą. Jeśli mówimy o ustaleniu cen, cena tuszu zawiera nie tylko wartość samego materiału i buteleczki w której go kupujemy. Płacimy także za promocje marki lub za tak zwaną renomę tuszu.

Warto też pamiętać o dolnym progu wartości tuszu. Nie liczmy na to, że kupimy „przyzwoity” tusz za 5 złotych na allegro i nie poniesiemy żadnych konsekwencji takiego wyboru. Standardy jakości tuszu są uzależnione od chemicznych składników tuszu i osiągnąć niską cenę (poniżej pewnego poziomu) można jedynie ograniczając zawartość pewnych składników. Z całą pewnością zabraknie tam najdroższych składników, których brak nie odbije się znacząco na drukowanym obrazie, może destrukcyjny wpływ na mechanizmy drukujące.

Wniosek – wysoka cena nie powinna być wskaźnikiem jakości tuszu, jednak powinno się unikać także znacznie zaniżonych cen, gdyż mogą one być wynikiem kiepskiego składu tuszu.

Marka

Wybierając markę tuszu często kierujemy się radami bardziej doświadczonych przyjaciół lub znajomych. Jednak nie ma pewności, że tusze, które poleci nam znajomy będą nam się podobały. Bardzo ciężko jest znaleźć człowieka z takim samym gustem co u nas. Różnym ludziom podobają się wydruki, wykonane innego rodzaju tuszami. Gdzieś kolory będą bardziej wyraziste, gdzieś bardziej zbliżone do naturalnych lub przyciemnione. W innych wypadkach wydruk może wydawać się nieco wyblakły, jednak zawierać w sobie maksymalną ilość odcieni kolorów. Z tego powodu, polecenie znajomego nie daje gwarancji, że będziemy zadowoleni z wybranej marki.

Kiedy polecenie zaufanej osoby okazuje się być mniej pomocnym niż oczekiwaliśmy, zaczynamy się rozglądać za markami, o których wcześniej coś słyszeliśmy. Mówiąc wprost – zwracamy uwagę na znane i dobrze rozreklamowane marki. Jednak, jak ustaliliśmy wcześniej, znana marka, to prawie zawsze wyższa cena i nie koniecznie wyższa jakość. Pomocnymi w tym wypadku mogą być fora internetowe. Tutaj można znaleźć naprawdę wartościowe rady dotyczące wyboru tuszy. Jednak, warto być czujnym, gdyż od dawna fora są postrzegane przez sprzedawców zamienników do drukarek, jako jedna z platform reklamowych. Rady na forach bardzo często mogą okazać się jedynie ukrytą stymulacją popytu i są zostawiane bezpośrednio przez pracowników firm zajmujących się sprzedażą tuszy.

Kraj pochodzenia

Tu sytuacja wygląda dosyć prosto. Tusze do drukarek atramentowych są produkowane jedynie w kilku krajach i z tych krajów odbywa się dystrybucja na cały świat. Tak jak w większości innych branż prym wiodą tu Chińczycy. W Chinach działa najwięcej fabryk produkujących tusze, zarówno dużych jak i tych mniejszych. Sporo modeli tuszy, produkowanych w Chinach nawet przewyższa jakościowo odpowiedniki, wyprodukowane w innych krajach. W większości są to tusze wyprodukowane w dużych, nowoczesnych fabrykach (często z kapitałem zagranicznym). Jednak olbrzymia część tego rynku przedstawia się zupełnie inaczej. Tusze są „mieszane” ręcznie w niedużych pracowniach i nie przedstawiają najlepszej jakości. Często takie tuszę można rozpoznać nawet po opakowaniu. Jeśli mamy wątpliwości patrząc na opakowanie – lepiej nie ryzykować.

Oprócz Chin, producentów tuszy znajdziemy także w Korei Południowej, Niemczech, USA, Hiszpanii, Małej Azji, Ukrainie i na Tajwanie.  Jednak takich producentów można policzyć na palcach. W większości ich produkcja posiada stabilną i dość wysoką jakość. Tym nie mniej, Chińczycy są bardziej dynamiczni  – szybko rozwijają się i najszybciej reagują na zmiany na rynku. Tusze alternatywne do najnowszych modeli drukarek najpierw pojawiają się w Chinach.

Jaki kraj pochodzenia wybrać, jest sprawą dość indywidualną, każdy musi podjąć tą decyzję samodzielnie. Możemy jedynie doradzić, by nie kupować tuszy, na opakowaniu których nie ma podanego kraju pochodzenia. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie pochodzenia tuszy, lepiej nie ryzykować.

Seria i kompatybilność

Tusze są zawsze markowane numerem lub kodem serii. Zwyczajowo producent podaje także model drukarki do której pasuje dany tusz oraz numer serii kartridży, które można nimi napełnić. Jeśli w nazwie serii tuszu jest numer modelu drukarki, to znaczy, że tusze mogą być stosowane w tej drukarce lub w całej serii jej podobnych. Zwykle podaje się najpopularniejszy model z całej serii.

Dobrać tusze można także według tabeli kompatybilności, które często są udostępniane przez producentów lub sprzedawców na stronach internetowych lub w miejscach sprzedaży. Jeśli już mamy drukarkę, należy wypisać jej pełną nazwę, spisać numery kartridży i posługując się tymi numerami, dobieramy tusze do drukarki. Warto uświadomić sobie jedna bardzo ważną rzecz – uniwersalne tusze nie istnieją. Widząc ofertę sprzedaży uniwersalnych tuszy, mamy do czynienia jedynie z trickiem marketingowym za pomocą którego sprzedawca pragnie sztucznie rozszerzyć granice kompatybilności i sprzedać więcej tuszy jednej serii.

Skład tuszy

Podchodząc do tematu składu tuszy, musimy dokładnie wiedzieć, co będziemy nimi drukowali. Tusze do drukarek atramentowych dzielą się na dwie kategorie: barwnikowe i pigmentowe. Są jeszcze tusze sublimacyjne, ultrachrome, eco sovlent, sublimacyjne oraz kilka innych rodzajów do druku specjalistycznego. W tym jednak przypadku skupimy się na tuszach do użytku domowego i dlatego zastanowimy się tylko nad barwnikowymi pigmentowymi.

Każdy rodzaj tuszy ma swoje wady i zalety. Nad wyborem rodzaju tuszu powinniśmy zastanowić się już na etapie wyboru drukarki.

Tusze barwnikowe mają szersze spektrum odcieni i dokładniejsze odwzorowanie kolorów. Ze względu na lepszą kompatybilność z papierem fotograficznym, szczególnie gloss, ten rodzaj tuszy najlepiej pasuje do druku zdjęć. Ponad to, tusze barwnikowe są tańsze niż pigmentowe, co pozytywnie wpływa na cenę druku fotografii.

Mają one jednak także swoje wady.  Wydruki, wykonane tuszami barwnikowymi szybciej blakną niż wydruki zrobione tuszami pigmentowymi. Są one także bardziej podatne na wpływ powietrza i promieni UV. Takie  zdjęcia lepiej przechowywać w albumach. Przy druku obrazu o nasyconych kolorach na cienkich kartkach (na przykład na papierze offsetowym) tusze barwnikowe zbyt głęboko wnikają w strukturę papieru, w skutek czego na kartce tworzą się fałdy. Tekst lub obraz nimi nadrukowany może się rozmyć pod wpływem wilgoci.

Tusze pigmentowe z kolei są mniej podatne na wpływ czynników zewnętrznych. Odbitki blakną wolniej (nawet jeśli wystawimy wydruk na słońce). Dlatego tuszami pigmentowymi dobrze jest drukować to, co zamierzamy powiesić na ścianie lub na zewnątrz. Takie tusze też szybciej zasychają utrwalając wydruk. Ta zaleta niestety może jednocześnie stać się i wadą takich tuszy, gdyż wysychają one szybciej nie tylko na papierze, lecz także i w dyszach drukarki. Tusze pigmentowe mieszają się między sobą gorzej niż barwnikowe, co negatywnie wpływa na jakość odwzorowania kolorów oraz ilość odcieni. Wydrukowany obraz ma ich mniej, kolory są mniej naturalne i bardziej wyblakłe.

Pojemność i funkcjonalność opakowania.

Buteleczki z tuszami najczęściej mają pojemność: 100, 200 i 500 ml lub 1l. Specjalnej różnicy między tuszami w buteleczkach o różnej pojemności nie ma. Jest to raczej kwestia oszczędności – im większa jest pojemność tym tańsze będą tusze. Przy zakupie tuszy zwracajmy uwagę na kompletacje. Najlepszą alternatywą dla strzykawek i igieł będzie specjalny „nosek” na buteleczkach 100 ml. Taki prosty dodatek sprawi, że nie pobrudzimy się przy wlewaniu i sam proces odbędziea się bardzo szybko.

Mamy nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą Państwu szybko i trafnie wybrać najlepsze tusze dla swoich przyszłych wydruków.

Więcej informacji na temat  wyboru tuszy:

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here