Kategoria | CISS, Tusze

Tagi |

Oryginały czy zamienniki, co wybrać dla swojej drukarki?

Opublikowany 04 lutego 2013 przez Ivan Kovalov

„Kompatybilny” i zamienniki tuszy, to przymiotniki, których najczęściej używamy, mówiąc o alternatywnych materiałach eksploatacyjnych. Termin „compatible” z angielskiego oznacza, że takie tusze oraz kartridże mogą być używane w drukarkach bez jakichkolwiek przeróbek lub modyfikacji. Jedynym wyjątkiem tutaj może być konieczność zmiany tak zwanych profili, czyli oprofilowania matrycy kolorów.

CISS

CISS

Oryginalne tusze do drukarek atramentowych spotykamy prawie zawsze w kształcie kartridży jednorazowych, wyprodukowanych przez producenta drukarki. Wszystkie inne tusze, które przedstawione dzisiaj na rynku są kompatybilnymi zamiennikami, które powstały w wyniku poszukiwań oszczędności. Natura człowieka jest taka, że w każdej sytuacji szukamy bardziej korzystnej opcji finansowej, jednak podświadomie, więcej pewności mamy tylko w przypadku korzystania z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Kupując zamienniki, nawet przy znaczącej wygodzie finansowej, zawsze mamy wątpliwości w słuszności podejmowanej decyzji.

Największe przeszkody korzystania z zamienników

  • Nieufność do jakości – nieufność konsumentów można podzielić na dwa rodzaje: nieufność osób, które nigdy nie korzystały wcześniej z zamienników (obawa przed złą jakością tuszu, który może zaszkodzić drukarce) oraz nieufność osób, które mają za sobą negatywne doświadczenie korzystania z zamienników złej jakości (losowy wybór tuszy złej jakości).
  • Brak informacji o jakościowych zamiennikach, dostępnych na rynku lub o możliwości samodzielnej zamiany lub regeneracji oryginalnych kartridży.
  • Brak chęci cokolwiek zmieniać. Oryginalne materiały zadowalają we wszystkich aspektach, a wysoka cena nie wymusza do poszuku alternatywy.

 

Przewagi zamienników

Zazwyczaj producenci drukarek w charakterystykach produktu podają ilość stron, które można wydrukować na

zasobach jednego zestawu kartridży z uwzględnieniem 5% zapełnienia kartki czarnym kolorem lub 15% trzema kolorami. Jednak, w rzeczywistości prawie nikt nie drukuje w 5% zapełnieniu kartki, ponieważ jakość i użyteczność takiego wydruku jest niezadowalająca. W celu oszczędności papieru i nie tylko, wszyscy drukują tak, żeby na jednej kartce zmieścić jak najwięcej informacji, używają nagłówków, pogrubień oraz wiele innych opcji. To wszystko skutkuje tym, że wbrew oczekiwaniom kartridż opróżnia się o wiele szybciej, niż producent zadeklarował w specyfikacji urządzenia drukującego. Resurs zamienników dobrej jakości o odpowiednich parametrach fizycznych i chemicznych jest taki sam jak resurs tuszy oryginalnych. Jednak nawet przy wysokiej jakości tuszy-zamienników, ich cena jest o wiele niższa niż oryginałów.

Problemy z tuszami kompatybilnymi

Największy problem przy stosowaniu tuszy kompatybilnych może stanowić reakcja chemiczna, która może powstać przy zmieszaniu nowych tuszy z pozostałością wcześniej stosowanego atramentu. Najczęściej taka reakcja powstaje przy powtórnym tankowaniu kartridży kompatybilnym tuszem innego producenta niż tusze poprzednie. Przy zmieszaniu tuszy różnych producentów zachodzi reakcja chemiczna, skutkiem której może być powstanie twardego osadu, zapychającego dysze głowicy drukującej.

Drugim problemem, który może się pojawić przy zmieszaniu tuszów będzie defekt w przeniesieniu kolorów. Polega on na pojawieniu się niedużej zmiany odcieni kolorów. Pry druku kolorowych obrazków ta wada zostaje prawie niewidoczna. Jednak przy druku zdjęć czarno-białych pojawienie się kolorowego odcienia całkowicie dyskwalifikuje odbitkę.

Watro dodać, że na chwilę obecną takie problemy mogą powstać przy zmianie jednego zamiennika na inny. Celem wszystkich producentów zamienników jest osiągnięcie parametrów tuszu maksymalnie zbliżonych do parametrów oryginałów. Dlatego prawdopodobieństwo powstania problemów przy zmieszaniu kompatybilnego zamiennika tuszu z oryginałem jest bliskie zeru. Natomiast, przy zmianie zamiennika jednej marki na inny, dane problemy eliminuje się za pośrednictwem użycia specjalistycznego środka czyszczącego, którym przemywa się kartridż i dysze. Zwykle koszt dobrego środka oczyszczającego nie przekracza 10 zł. W kartridżach gąbkowych, które na ogół się nie przemywa, w jakości środka czyszczącego może posłużyć kartridż z oryginalnym tuszem. Wystarczy przed zmianą, włożyć do drukarki kartridż z oryginalnym tuszem i zrobić kilka wydruków.

Więcej na temat wyboru pomiędzy oryginalnymi a alternatywnymi materiałami ekspolatacyjnymi:

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here