Po co drukarka ma 2 czarnych kartridża?

Opublikowany 15 grudnia 2014 przez Atramentówka

czarne kartridże do Canon„Mam drukarkę  w której jest 2 czarnych kolory. Dlaczego są potrzebne dwa czarnych kartridża? Czy każdy z tych kartridży trzeba napełniać innym rodzajem tuszu? Dlaczego w większości wypadków, sprzedawcy do zestawu 5 kartridży proponują zestaw tuszy składający się jedynie z 4 buteleczek? Jak dowiedzieć się jaki tusz wlać do którego kartridża? Co robić jeśli tusze zostały pomylone?” Takie pytania dość czesto są zadawane przez naszych klientów. W tym wpisie postanowiliśmy systemetyzować odpowiedzi, których udzielamy naszym klientom. Mamy nadzieje, że welu użytkownikom to pozwoli uniknąć frustracji przy wyborze zamienników do swojej drukarki oraz mieć większe rozeznanie w temacie druku atramentowego.

Dlaczego w pięcio-kolorowych drukarkach atramentowych 2 kartridże są czarne?

Technologia druku w pięcio-kolorowych drukarkach przewiduje, że do druku tekstu i do druku zdjęć tusze są pobierane z różnych kartridży.

Kartridż do druku tekstów (zwyglę jest grubszy od pozostałych czterech)najczęściej jest napełniony czarnym tuszem pigmentowym. Tusze z tego katridża są pobierane wyłącznie pod czas druku tekstu lub czarno-białych wykresów. Nie wykorzystuje się pod czas druku grafiki kolorowej.

Kartridż do druku zdjęć (zwykle jest cieńszy od tekstowego) – wykorzystuje się przy druku zdjęć lub grafiki, przy druku tekstów, tusz z niego nie jest pobierany. W wielu modelach drukarek z 4 kartridżami, włśnie ten kartridż jest wyłączony z druku obrazków, gdzie czarny kolor jest uzyskiwany poprzez mieszanie niebieskiego, zółtego oraz purpurowego kolorów.

4 buteleczki z tuszem do 5 kartridży

W każdym czarnych kartridży jest stosowane inny rodzaj tuszu (pigmentowy i barwnikowy). Ze względu na różnice wymiarów kropli pomiędzy pigmentowym a barwnikowym tuszami, każdy z czarnych kartridży ma inną glowicę drukującą. Tekstowy czarny kartridż można bez problemu napełniać tuszem barwnikowych, lecz napełniając tuszem pigmentowym fotograficzny czarny kartridż są bardzo duże szanse „zapchać” głowicę. (Pigmentowe tusze mają większy rozmiar kropli niż barwnikowe). W taki sposób, jeśli widzimy w ofercie sprzedawcy cztero-butelkowy zestaw do napełnienia pięcio-kolorowego zestawu kartridży, oznacza to, że przedmiotem oferty jest zestaw wyłącznie barwnikowych tuszy, gdzie czarny kolor barwnikowy jest stosoway do napełniania obu czarnych kartridży (tekstowego oraz fotograficznego).

Jak dowiedzieć się jaki tusz wlać do którego kartridża?

PGBK i KJeśli nie możemy odróżnić tekstowego kartridża od fotograficzneg ona podstawie jesgo grubości, pomogą napisy. Kartridż tekstowy ma markowanie „PGBK” wtedy jak kartridż fotograficzny „BK” (od „Black”) lub „K” (od „Kontur”). W taki sposób jeśli posiadamy zestaw tuszy z dodawtkowym tuszem pigmentowym, pigmentowy czarny tusz wlewamy do kartridża z napisem PGBK, lecz do kartridża z napisem BK wlewamy tusz barwnikowy.

Co robić jeśli pomyliliśmy tusze i wlaliśmy pigmentowy dusz do złego kartridża?

Niestety najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie, zakup nowego kartridża. Stary kartridż z tuszem już nie będzie nadawał się do bezpiecznego wykorzystania. Problem polega na tym, że w większości przypadków są to kartridże z gąbkowym wypełnienim, którego nie da się juz przemyć lub wypłukać z niego tusz. W taki sposób jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie wymiana kartridża.

Mamy nadzieje, że ten krótki artykuł pomoże czytelnikom pozbyć się wielu wątpliwości, a także uchroni ich od popełnienia błędu przy napełnieniu wiecznych kartridży lub CISS.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here