Kategoria | Analiza rynku, Tusze

Tusze OCP. Profil producenta zamienników

Opublikowany 13 lutego 2013 przez Atramentówka

Zastanawiając się nad przejściem od oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do zamienników, wiele osób decyduje się na stosowanie nieoryginalnych kartridży.Jest to dość rozsądna decyzja, ponieważ dobrej jakości zamiennik kartridża pozwala„lekką ręką” zaoszczędzić 2-3 razy w porównaniu do oryginałów.

tusze-OCP-logoJednak, osoby poszukujące jeszcze większych oszczędności raczej omijają fazę zamienników kartridży i sięgają od razu po systemy stałego zasilania atramentem (CISS).  Pozwalają one nie tylko szczędzić do 20-30 razy na eksploatacji drukarki, ale stwarzają także mniej problemów w użytkowaniu, niż zwykłe kartridże. Jedyne, co może zepsuć obraz CISS jest jakość wlewanego do niego tuszu.

Miejsce OCP na rynku tuszy do drukarekRynek zamienników tuszy jest na tyle obszerny, ze jego przegląd okazuje się być bardzo ciężki, a wręcz niemożliwy. Oczywiście, jak w każdej branży, wśród producentów tuszy są zarówno potentaci jak i firmy „krzaki”. Żeby ocenić, kto jest kim na tym rynku, wystarczy spojrzeć na wyniki sprzedaży chociażby w raportach  Global Research. I tutaj osoby mieszkające w Polsce może spotkać spore zaskoczenie. Tusze Ink-Mate firmy Alphachem, najszerzej przedstawione na polskim rynku, raczej nie kwalifikują się do światowych potentatów. Wręcz przeciwnie, jeszcze jakiś czas temu w ogóle były one zaliczane do kategorii „Inne” i razem z  mnóstwem innych małych firemek stanowiły jedynie 19% całego rynku. Natomiast największe udziały w rynku miały dwie firmy, o których w Polsce wcale nie jest aż tak głośno. Są to Sensient Technologic (USA) oraz OPC (Niemcy), które posiadają odpowiednio 39% i 36% rynku. Do firmy Sensient będziemy jeszcze wracać na stronach naszego blogu, na póki co skupmy się na tuszach wyprodukowanych w Niemczech

O firmie OCP

Firma OCP istnieje na rynku od 1994 roku i posiada w swojej ofercie ponad 300 rodzajów tuszy. Przedstawiciele firmy twierdzą, że od momentu pojawienia się na rynku nowego oryginalnego tuszu, dział badań i rozwoju OCP jest gotów wyprowadzić na rynek jego  wysokojakościowy zamiennik w niecały miesiąc. Z tego właśnie względu, oferta tuszy tej firmy ciągle się rozszerza. Tym bardziej, że u podstaw modelu biznesowego OCP leży zasada, żeby nie produkować uniwersalnych tuszy, lecz wyłącznie tusze kompatybilne pod każdy oddzielny model drukarki

Żeby nie dopuścić do sytuacji kiedy każda partia wyprodukowanych tuszy tego samego typu ma różne właściwości, jak to często bywa w wypadku mniej znanych marek, OCP poddało wszystkie procesy produkcyjne standaryzacji. Certyfikat ISO 9001 ma gwarantować konsumentom stałą jakość tuszy niezależnie od partii. To daje firmie ogromną przewagę jakościową nad innymi producentami (zwłaszcza azjatyckimi) na bardziej rozwiniętych rynkach, takich jak europejski.

W dobie globalizacji i tendencji do przenoszenia produkcji z Europy i Ameryki do krajów z mniej kosztowna siłą roboczą, OCP, według oficjalnych informacji, nadal produkuje swoje tusze wyłącznie w Niemczech. Swego czasu zastanawiano się nad możliwością otwarcia fabryki w Chinach, jednak zarząd zrezygnował z pomysłu. Właścicieli firmy wystraszyła perspektywa dzielenia się z Chińczykami wszystkimi formułami i know-how. Zamiast tego, postanowiono zainwestować pieniądze przeznaczone na fabrykę w Chinach w nowoczesne urządzenia produkcyjne.

Na chwilę obecną w OCP pracują jedynie 52 osoby, z których aż 20 – to naukowcy zajmujący się tworzeniem nowych formuł tuszy. Pomimo tak małej ilości personelu, OCP produkuje ponad 4000 ton tuszy rocznie. Takie wyniki udaje się osiągnąć dzięki całkowicie zautomatyzowanym procesom produkcyjnym, w których człowiek jedynie nadzoruje procesy, a nie uczestniczy w nich. Jak twierdzi założyciel firmy Horst-Gerhard Edelmeier, jeśli w OCP pracuje 52 osoby, to znaczy, że firma ich naprawdę potrzebuje. OCP posiada własną sieć dystrybucji – partnerów, którzy wykonują całą pracę związaną z promocją na własnych rynkach. Każdy przedstawiciel ma umowę na wyłączność na swoim rynku i proponuje cały asortyment OCP. To daje firmie dodatkową możliwość zaoszczędzić na pracownikach.

Opinie o tuszach OCP

Szukając informacji o tuszach OCP (w większości na portalach zagranicznych) możemy dojść do wniosku, że nawet przy tak małej ilości pracowników, z PRem firma nie ma najmniejszego problemu. Czytając o tuszach tej marki, natrafimy na same superlatywy i opisy typu „tusze klasy premium”, „Mercedes wśród tuszy” itp. Potwierdzenie takich opinii możemy znaleźć także w cenniku – cena15-20 złotych za buteleczkę 30 ml sugeruje, że musi to być tusz naprawdę z najwyższej półki. Sprawdźmy jednak jak rzeczywiście wyglądają sprawy z jakością?

Żeby uzyskać bardziej obiektywną informację na ten temat warto zbadać różnego rodzaju fora. Ze względu na brak informacji o tuszach OCP w polskim Internecie musieliśmy się „zagłębić” w zagraniczne fora. Analizując wpisy użytkowników na forach, spróbowaliśmy ocenić tusze OCP pod względem następujących czynników: jakość przeniesienia kolorów, trwałość wydruku pod wpływem czynników zewnętrznych, wartość, dostępność oraz wpływ na drukarkę.

Przeniesienie kolorów:

Sporo użytkowników narzeka na jakość przeniesienia kolorów, jednak charakter ich wpisów wskazuje na to, że mało kto z nich zadbał o odpowiednie profilowanie drukarki. W większości wypadków (nie tylko z tuszami OCP) sporo problemów z przeniesieniem kolorów rozwiązuje się za pośrednictwem ustawienia właściwych profili pod tusz. Tym nie mniej, warto wspomnieć, że dla tuszy OCP charakterystyczny jest bardzo wyrazisty czarny kolor i rozjaśnione ciemne odcienie innych kolorów, co czyni kontrast pomiędzy czarnym a innymi kolorami mniej naturalnym. W pozostałych wypadkach niektórzy zachwyceni użytkownicy, twierdzą, że jakość wydruku tuszami OCP jest lepsza od oryginalnych tuszy.

Powyższe oceny dotyczą wydruku na papierze fotograficznym. Jakość wydruku na papierze offsetowym pozostawia wiele do życzenia – tusz wsiąka zbyt głęboko w strukturę papieru. Jednak, mało prawdopodobnym wydaje się, żeby ktoś kupował tak drogi tusz do zwykłego druku offsetowego. Dlatego kwestie papieru offsetowego przy stosowaniu tuszy OCP ominiemy.

Trwałość wydruku:

Niestety tą właściwość bardzo ciężko jest ocenić „na poczekaniu”, gdyż wymaga ona sporo czasu lub urządzeń specjalistycznych. Ci nieliczni, którzy mieli możliwość sprawdzić trwałośc tych tuszy wspominają o dość słabej odporności tuszu na wpływ promieni UV. Na przykład, zdjęcie wydrukowane tuszami OCP, położone na parapecie wyblaknie szybciej niż zdjęcie nadrukowane tuszem InkTec. Z tego powodu takich zdjęć lepiej nie poddawać wpływowi światła słonecznego.

Wartość:

Jak już zaznaczyliśmy, tusze OCP nie należą do najtańszych. Na przykład 1kg barwnikowych tuszy Magneta do popularnych modeli HP, dystrybutor OCP w Polsce, oferuje za ponad 300 złotych (+wysyłka). Dlatego przed zakupem tych uszy należy poważnie zastanowić się nad celem do którego będą one służyły. Na pewno nie będzie to najlepszy tusz do druku pracy licencjackiej.

Dostępność:

Analizując dostępność tych tuszy w Polsce musimy niestety stwierdzić, iż tusze tej marki nie są powszechnie dostępne. Mniejszy problem jest z kupieniem dużych pojemników (1, 5, 25 kg). Jednak chcąc kupić te tusze w ilościach użytkowych, czyli 50, 100 lub 250 ml, napotkamy poważny problem – w Polsce praktycznie nie dostaniemy ich w podobnej pojemności,

Wpływ na drukarkę:

W tej kwestii raczej nie ma rozbieżności wśród użytkowników – przy stosowaniu tuszy OCP, problem szybszego zapychania się dysz, w porównaniu do oryginalnych, prawie nie występuję. Tyczy się to oczywiście tuszy barwnikowych. Niestety, natura pigmentowych tuszy jest taka, że dysze będą się zapychały częściej.

Podsumowując, warto powiedzieć, że tusze OCP idealnie nadają się do druku zdjęć, szczególnie jeżeli będą one przechowywane w albumach lub katalogach. W celu uzyskania najlepszej jakości takich zdjęć, warto zawsze pamiętać o odpowiednim profilowaniu drukarki pod tusz. Nie warto jednak kupować tuszy OCP do druku offsetowego lub różnego rodzaju plakatów, – nie opłaca się to ani ze względów estetycznych, ani ekonomicznych.

Jeśli miałeś już wcześniej do czynienia z tuszami OCP, podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach pod artykułem lub napisz do nas na blog@atramentówka.pl, postaramy się wziąć Twoje opinie pod uwagę przy pisaniu kolejnych artykułów.

 

Więcej o tuszach OCP:

 

 Tusze OCP znajdziecie Państwo w ofercie sklepu atramentowka.com

 

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here