Kategoria | Tusze

Tusze uniwersalne: próba kompromisu

Opublikowany 07 maja 2013 przez Atramentówka

U użytkownika, stojącego przy witrynie z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek atramentowych w głowie najczęściej pojawiają się zapytania typu: Jaki kartridż muszę kupić? Czy będzie on pasował do mojej drukarki? Czemu niby jednakowe tusze mają różne ceny? Jaki producent tuszy jest najlepszy? Oraz wiele innych pytań. Takie trudności z wyborem stały swojego czasu impulsem do opracowania koncepcji tuszy uniwersalnych.

Tusze uniwersalne-kompromisPod koniec lat 1990-tych  szybkie rozpowszechnienie kartridży oraz różnorodnych modeli drukarek  pobudziło uczestników wtórnego rynku materiałów eksploatacyjnych połączyć siły i zaproponować uniwersalne rozwiązanie. Główna koncepcja tuszy uniwersalnych bazuje na przypuszczeniu, że użytkownik będzie zadowolony z jakichkolwiek tuszy, które będą bliskie oryginałom barwnie. Tym bardziej, że zmniejszenie ilości rodzajów tuszy i kartridży skutkowało zwolnieniem się miejsca w magazynach oraz ułatwieniem wyboru tuszu przez użytkowników.

Tusze uniwersalne przyciągają dużą ilość użytkowników końcowych, o niewygórowanych oczekiwaniach dotyczących, jakości druku kolorowych obrazków lub zdjęć cyfrowych. Przeniesienie barw, trwałość czy gęstość tuszu nie mają aż tak dużego znaczenia, jeśli w kolorze drukujemy jedynie nieduże elementy graficzne w dokumentach tekstowych, wykresy, dokumenty z Internetu lub monochromatyczne pliki tekstowe. Kwestie związane z tym jak wyglądają tusze na papierze, nabierają wagi dopiero przy druku zdjęć. Każdy odcień, który powstaje wskutek zmieszania kolorów podstawowych, będzie barwnie różnił się od oryginalnego koloru, który mamy na zdjęciu. Jeśli bilans czerwonego, niebieskiego oraz żółtego będzie nie taki jak przewidziano dla danego modelu drukarki, uzyskanie prawidłowych odcieni na wydruku będzie praktycznie niemożliwie. Szary staje się zielonawym, odcienie ludzkiej skóry często wyglądają za żółto lub czerwono. Tusze uniwersalne, często nie odpowiadają potrzebom nawet początkującego fotografa.

Producenci drukarek atramentowych cały czas próbują sprostać wymaganiom użytkowników w sferze szybkości oraz jakości druku. Odpowiednio skład tuszy cały czas ulega zmianom. Analizując skład najnowszych oryginalnych tuszy od producentów drukarek, możemy dojść do wniosku, że robi się on coraz bardziej skomplikowanym. Szczególnie to dotyczy tuszy, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych mogą stosować różnorodne „egzotyczne” i nieznane materiały, które polepszają jakość tuszy oraz szybkość druku i na które producent zazwyczaj ma patent. Wskutek tego producenci alternatywnych materiałów eksploatacyjnych mają niełatwe zadanie – trafić w kolor i jakość oryginalnych tuszy nie łamiąc prawa patentowego.

Często wiąże się to z poszukiwaniem alternatywnych rozwiązać chemicznych i dość kosztownymi pracami badawczymi. W wypadku tuszy uniwersalnych koszt działań badawczych musi być bardzo wysoki, gdyż takie tusze uniwersalne muszą być dopasowane pod względem kolorów oraz jakości do różnych modeli drukarek. Według wszystkich praw ekonomii, wszystko to musiałoby odbić się na cenie tuszy dla użytkowników końcowych. Lecz głównym atutem zamienników materiałów eksploatacyjnych a tym bardziej tuszy uniwersalnych zawsze była niska cena.  Dlatego w wypadku tuszy uniwersalnych przy ich obecnej cenie, możemy mówić jedynie o dopasowaniu podstawowych kolorów, natomiast nie warto oczekiwać, że uniwersalne tusze będą dawały takie same odwzorowanie barw, miały taką samą jakość oraz będą pomagały drukarce uzyskać optymalna szybkość druku.

Sporo użytkowników drukarek atramentowych, potrzebujących jedynie czas od czasu wydrukować kilka kartek tekstu nie zauważą różnicy pomiędzy uniwersalnymi tuszami alternatywnymi a oryginałami. Jednak użytkownicy, potrzebujący bardziej specjalistycznego druku, nie uzyskają oczekiwanych wyników za pomocą tuszy uniwersalnych, głównie ze względu na złe odwzorowanie barw. Z tego względu zastanawiając się nad kupnem tuszy uniwersalnych, należy zawsze wychodzić z celów, do których służy drukarka. W wypadkach, kiedy używamy ją jedynie, jako urządzenia biurowego, tusze uniwersalne będą dla nas dość dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że cena takich materiałów jest zawsze bardzo atrakcyjna. W reszcie wypadków lepiej skorzystać z materiałów eksploatacyjnych, które były dopasowane do naszego modelu drukarki.

Szeroką ofertę tuszy uniwersalnych do drukarek atramentowych można znaleźć w naszym sklepie internetowym atramentowka.com

www.pdf24.org    Send article as PDF   

Leave a Reply

Advertise Here
blog toplista Advertise Here